آخرین شرایط سلامت کوشکی و دلبر

به گزارش وبلاگ اکسیژن، تیم تخصصی بیمارستان دامپزشکی تهران، ضمن ارائه گزارشی از شرایط سلامت کوشکی و دلبر - یوزهای در اسارت - پیش از انتقال به پارک ملی توران و مناسب بودن آزمایش خون آن ها اظهار کرد: متاسفانه دندان های یکی از یوزها صدمه دیده است که این می تواند مشکلاتی را برای او در پی داشته باشد.

آخرین شرایط سلامت کوشکی و دلبر

به گزارش وبلاگ اکسیژن، پیغام محبی - رییس بیمارستان دامپزشکی تهران - در جلسه آنالیز کلینیکی و پاراکلینیکی سه قلاده یوز که امروز در بیمارستان دامپزشکی تهران و با حضور متخصصانی که آنالیز ها و آزمایش های مختلفی روی یوزپلنگ های موجود در اسارت انجام داده اند، برگزار گردید، اظهار کرد: همکاری ما با سازمان حفاظت محیط زیست پس از آن شروع شد که مدیر کل دفتر حیات وحش این سازمان برای بازدید و آنالیز امکانات بیمارستان دامپزشکی به آن مراجعه کرد سپس قرار شد که این بیمارستان همراه با کادر پزشکان تخصصی خود تست ها و آزمایش هایی را پیش از انتقال یوزهای پارک پردیسان روی آن ها انجام دهد.

وی ادامه داد: در حال حاضر به هیچ عنوان قرار نیست که بیمارستان فرایند درمانی روی یوزها انجام دهد. ما تنها شرایط سلامت آن ها پیش از انتقال را چک کردیم.

شکستگی یکی از دندان های کوشکی

در ادامه آذین توکلی - متخصص دندان بیمارستان دامپزشکی تهران -ضمن اشاره به عکس های گرفته شده از دندان یوزها و آنالیز آن ها گفت: یکی از دندان های کوشکی - یکی از سه فرد یوز در اسارت- متاسفانه دچار شکستگی شده است و این موضوع علاوه بر اینکه سبب می گردد حیوان درد احساس کند، می تواند عاملی برای جذب باکتری ها و ابتلا به سایر بیماری های داخلی گردد.

وی ادامه داد: کوشکی همچنین باید شش دندان پیش داشته باشد که چهار عدد از آن ها در عکسبرداری های اجرا شده نبودند. حدس می زنیم که شاید این دندان ها به طور مادرزادی رشد نکرده اند یا این یوزپلنگ به مرور زمان آن ها را از دست داده است. فعلا نمی توانیم در این مورد اظهار نظر قطعی کنیم اما به طور قطع می توان گفت که این اتفاق به تازگی نیفتاده و مدت زیادی است که کوشکی این دندان ها را ندارد.

به گفته این متخصص دندان پزشکی، حیوانات گوشت خوار از دندان های پیش برای پوست کندن شکار استفاده می نمایند و نبود این دندان ها می تواند این کار را به تاخیر بیندازد.

توکلی در ادامه توضیح داد: اگر میزان استخوان جیره غذایی یوزها کم باشد سبب می گردد که به دندان ها آسیب وارد گردد و عضلات جَوشی آن ها تحلیل رود.

وجود چند توده خوش خیم در طحال دلبر

فردین براتی - متخصص جراحی و بیهوشی بیمارستان دامپزشکی تهران- در ادامه این نشست گفت: پس از بیهوش کردن یوزها علائم حیاتی آن ها هر 10 دقیقه یکبار چک و سطح اکسیژن آن ها آنالیز می شد و تمامی علائم از جمله تعداد تنفس حین بیهوشی نرمال بود.

به گفته امیر توکلی - متخصص تصویر برداری پزشکی بیمارستان دامپزشکی تهران- هنگام بیهوشی نیز رادیوگرافی از قفسه سینه، شکم و جمجمه آن ها انجام شد. بر این اساس در طحال دلبر - یکی از سه یوزپلنگ در اسارت- چندین توده کوچک مشاهده شد که می توان گفت توده های چربی خوش خیم بودند.

وی اضافه نمود: دلبر سنگ های صفراوی داشت که این مورد در یوزپلنگ ها در سن بالا دیده می گردد. همچنین در کوشکی - یکی از سه یوزپلنگ در اسارت- مهره 4 قفسه سینه شکسته است که این شکستگی قدیمی است. رادیوگرافی های قفسه سینه کوشکی نشان می دهد که اندازه قلب و قفسه سینه طبیعی است.

توکلی همچنین از معاینه اندام تناسلی یوزها خبرها داد و گفت:دلبر فعالیت های کافی تخمدانی دارد و اندام تناسلی کوشکی نیز در شرایط نرمال است. البته نمی توان هنوز نظر داد که آیا این شرایط مساعد می تواند منجر به بارداری گردد یا خیر؟

نتیجه آزمایش خون دلبر و کوشکی طبیعی است

پگاه محبی - متخصص امور آزمایشگاهی- در خاتمه این جلسه درباره نتایج آزمایش خون دلبر و کوشکی گفت: خوشبختانه آزمایش خون کوشکی و دلبر طبیعی است و مورد غیر عادی در آزمایش آن ها دیده نشده است. آزمایش های بیوشیمیایی این دو فرد یوز نیز طبیعی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آخرین شرایط سلامت کوشکی و دلبر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط سلامت کوشکی و دلبر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید