ارتباط خوب با همسر با 10 نکته طلایی و کاربردی

به گزارش وبلاگ اکسیژن، آمارها نشان می دهند که امروزه افراد توانایی برقراری ارتباطی خوب با همسر خود ندارند و در نهایت برخی از ازدواج ها به جدایی و طلاق می انجامند. با وجود این، بسیاری از افراد نیز تلاش می کنند تا ازدواجی شاد داشته و ارتباط خود با همسرشان را بهبود ببخشند. به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم تا 10 روش ساده برای برقراری ارتباطی مناسب با همسر را ارائه دهیم.

ارتباط خوب با همسر با 10 نکته طلایی و کاربردی

برقراری ارتباط خوب با همسر با 10 روش کاربردی

1. احترام گذاشتن به همدیگر

یکی از مهم ترین ارکان حفظ و تداوم ازدواج و همچنین بهبود روابط طرفین، احترام متقابل است. بنابراین توجه داشته باشید که حتی در مواقع عصبانیت، سخنان خود را در قالب احترام به طرف مقابل و بدون حمله به شخصیت وی بیان کنید. در حقیقت، احترام گذاشتن به همسرتان این امکان را به شما می دهد تا از بروز تنش ها و فشارهای روانی ناشی از رفتارهای نادرست بین هر دو طرف جلوگیری کنید.

2. عدم مقایسه همسر با دیگران!

برای داشتن رابطه ای خوب با همسرتان، هرگز او را با همسران اطرافیان یا دوستان تان مقایسه نکنید. به طور معمول، بسکمک از ما عادت داریم تا زندگی زناشویی دوستان یا آشنایان خود را بر اساس اطلاعات اکانت های شبکه های اجتماعی آنان مانند تصاویر اینستاگرام و … قضاوت کنیم.

به خاطر داشته باشید که افراد تصاویری غیرواقعی یا اغراق آمیز از زندگی خود را به اشتراک می گذارند که به احتمال زیاد با شرایط واقعی حاکم بر زندگی و روابط شان تفاوت بسکمک دارد! بنابراین برای بهبود روابط خود با همسرتان، بهتر است چنین تصاویری را مبنای زندگی دیگران قرار ندهید، رفتارهای همسر و همچنین زندگی خود را با آنان مقایسه نکنید.

3. اهمیت دادن به ظاهر و مراقبت از خود

برای داشتن ارتباطی مناسب با همسرتان باید همیشه مراقب سلامتی خود باشید. همچنین برای حفظ شادابی زندگی زناشویی خودتان سعی کنید تا همیشه در خانه جذابیت های ظاهری خود را حفظ کنید. در واقع، می توان گفت که اصلی ترین عامل تداوم ازدواج و برخورداری از یک زندگی مشترک شاد، اهمیت دادن به جذابیت های ظاهری و تلاش برای بهبود روابط زناشویی به شیوه ای مناسب است. این قانون هم برای آقایان و هم برای خانم ها صادق است؛ به طوری که هر دو طرف لازم است تا از سلامتی و جذابیت های ظاهری خود مراقبت کرده و برای برقراری روابط زناشویی مناسب با یکدیگر تلاش کنند.

4. اولویت دادن به همسر در مقابل فرزندان

بسکمک از افراد گمان می کنند که با بچه دار شدن نیاز است تا همه چیز را برای خوشبختی و شادی فرزندان خود فدا کنند. این در حالی است که برای تداوم و بهبود زندگی مشترک باید اولویت اول را به همسر خود بدهید و زندگی زناشویی خود را هرگز فدای فرزندان تان نکنید!

به عبارت بهتر، توجه زیاد به فرزندان و فدا کردن همه چیز برای آنان هم برای تربیت فرزندان و هم زندگی مشترک شما با همسرتان نامناسب است! به علاوه، برای برخورداری از خانواده ای خوشبخت و شاد باید بتوانید رابطه ای خوب با همسرتان داشته باشید. همچنین به یاد داشته باشید که فرزندان تان روزی بزرگ شده و خانه را ترک می کنند؛ پس تنها فردی که به احتمال زیاد تا آخر عمرتان با شما می ماند، همسرتان است! در چنین شرایطی، افرادی که اولویت کمتری به همسر خود داده اند، مجبور خواهند بود تا زندگی مشترک خود را با فردی ادامه دهند که هیچ علاقه متقابلی به یکدیگر ندارند!

5. بخشیدن همدیگر

به یاد داشته باشید که هیچ فردی کامل نیست و همه ما ممکن است اشتباهاتی داشته باشیم. همچنین سوءتفاهم، مسائل و اختلافات ممکن است در همه رابطه ها به وجود آمده و موجب صدمه دیدن طرفین شود. در چنین شرایطی، اگر زوجین نتوانند همدیگر را ببخشند، دلخوری ها و رنجش ها به تدریج ممکن است منجر به آسیب دیدن روابط شده و در نهایت زندگی مشترک افراد از هم بپاشد.

6. عدم تلاش برای تغییر دادن همسر

به طور معمول، بسکمک از افراد گمان می کنند که پس از ازدواج می توانند همسر خود را به روش مورد نظرشان تغییر دهند. این در حالی است که تغییر شخصیت افراد تقریباً امری غیرممکن است. به خاطر داشته باشید که همه افراد ممکن است یکسری عادت های بد، افکار اشتباه یا نواقصی داشته باشند. بنابراین هرگز سعی نکنید تا ابعاد شخصیتی همسرتان مانند دیدگاه های مذهبی، نوع روابط با والدین، سرگرمی ها، نوع نگرش به دنیای پیرامون و … را در او تغییر دهید.

در چنین شرایطی، بهترین کار این است که یکسری عادت ها، قوانین و روال های مشترک تعریف کنید که مورد تأیید هر دو طرف هستند. در واقع، تنظیم قوانین متقابل و مورد تأیید زوجین تا حدودی موجب دوری از عادت های نادرست در طرفین شده و از سوی دیگر به حفظ روابط مشترک کمک می کند.

7. پرهیز از بیان کلماتی مانند طلاق

یکی دیگر از نکات مهم در حفظ ارتباط خوب با همسر این است که تحت هیچ عنوان جملات یا عبارات تهدیدآمیزی مبنی بر ترک خانه یا جدایی را به زبان نیاورید! برای مثال، بیان جملاتی مانند اگر این کار را ادامه دهی، من خانه را ترک خواهم کرد. یا اگر شرایط را تغییر ندهی، از تو طلاق می گیرم! زمینه جدایی و از بین رفتن زندگی مشترک را فراهم می کنند.

به علاوه، چنین جملاتی معمولاً در هنگام عصبانیت بیان می شوند و همسر فرد ممکن است این سخنان را هرگز فراموش نکند. در چنین شرایطی، روابط زوجین آسیب دیده و به تدریج ممکن است زندگی مشترک افراد مورد تهدید قرار گیرد.

8. کنترل کردن احساسات

در هنگام بروز مسائل و درگیری های لفظی با همسرتان سعی کنید تا احساسات خشم خود را به هر نحو ممکن کنترل کرده و به طرف مقابل اهانت نکنید. در چنین شرایطی، اگر احساس می کنید که قادر به کنترل خشم خود نیستید، می توانید روش هایی مانند ترک محل، پیاده روی، تنفس عمیق و … را امتحان کنید. به همسر خود بگویید که در صورت آرام شدن، بحث را ادامه می دهید.

9. عدم بدگویی در مورد همسر

هرگز در میان دوستان و آشنایان خود از همسرتان بدگویی نکنید. به یاد داشته باشید که بعد از هرگونه بحث یا مشاجره با همسرتان می توانید همه چیز را فراموش کنید؛ اما دوستان، مادر یا سایر افراد سخنان شما در مورد همسرتان را فراموش نخواهند کرد! در چنین شرایطی، همسرتان از دید دیگران فردی منفی به نظر می رسد که چنین دیدگاهی موجب می شود تا دوستان و اطرافیان تان رفتارهای نامناسبی با همسرتان داشته باشند.

بنابراین در شرایط تنش زا و سخت بهتر است در ابتدا گفتگویی صمیمانه با خود همسرتان داشته باشید. همچنین اگر احساس می کنید که نیاز به مشورت با اشخاص دیگری دارید، بهتر است که به مشاوران خانواده، روانشناسان و افراد حرفه ای مراجعه کنید.

10. درک کردن احساسات همسر

به طور معمول، هر یک از افراد احساسات و روش های متفاوتی برای بیان عواطف درونی خود دارند. برای مثال، یک فرد ممکن است برای ابراز عشق از روش هایی مانند پشتیبانی مداوم از همسر، تمجید، برقراری ارتباط فیزیکی، خرید هدیه و … استفاده کند. به همین ترتیب ممکن است که روش همسرتان برای ابراز عشق و محبت به شریک زندگی اش با شما متفاوت باشد. بنابراین برای حفظ ارتباط مناسب با همسرتان سعی کنید تا احساسات او را درک کرده، روش ابراز محبتش را یاد بگیرید و از این روش در بهبود و پیشبرد زندگی مشترک تان استفاده کنید.

جمع بندی

در این مقاله روش های کاربردی برای داشتن ارتباط خوب با همسر را تشریح کرده و دیدیم که چگونه می توان زندگی مشترک شادی داشت. نظر شما در مورد روش های حفظ روابط مشترک چیست؟ چه نکاتی را در زندگی زناشویی خود مد نظر قرار می دهید؟ نظرات و پشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

در پایان، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نکات بهبود زندگی مشترک می توانید به مطالبی مانند آیا رابطه دوستی صمیمانه بین زن و شوهر لازم است؟ یا با نامزد خود چگونه رفتار کنیم؟ مراجعه کنید.

منبع: مجله انگیزه

به "ارتباط خوب با همسر با 10 نکته طلایی و کاربردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط خوب با همسر با 10 نکته طلایی و کاربردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید