انگلیس ، خشم عمومی از سوءاستفاده از کرونا برای اسلام هراسی در آستانه ماه رمضان

به گزارش وبلاگ اکسیژن، در پی ادعاهای بی اساس راستگرایان افراطی انگلیس درباره افزایش شیوع کرونا در ماه رمضان، کارشناسان هشدار دادند چنین مواضعی سلامت عمومی را تهدید می نماید.

انگلیس ، خشم عمومی از سوءاستفاده از کرونا برای اسلام هراسی در آستانه ماه رمضان

به گزارش گروه بین الملل خبرگزای فارس، در پی پیش بینی یک تحلیلگر در انگلیس مبنی بر این که در ماه رمضان شیوع کرونا افزایش خواهد یافت، نگرانی ها درباره این که صداهای راستگرای افراطی ممکن است باعث اسلام هراسی گردد، افزایش یافته است.

اندرو پیِرس خبرنگار روزنامه انگلیسی دیلی میل روز یکشنبه در توئیتی نوشت: در صورتی که خانواده ها در ماه رمضان (در مساجد) جمع شوند، شیوع کووید-19 با خیزش همراه خواهد شد. دکترها بسیار نگران هستند.

این توئیت با نقدها بسیاری از جانب دانشگاهیان، روزنامه نگاران و فعالان همراه شد که او را به دلیل مطرح کردن ادعاهای بی پایه مورد سرزنش قرار دادند.

در مقاله ای که در همان روز در روزنامه سان انگلیس منتشر شد، کوشش شد تا به همین روش با احساسات مردم بازی گردد. در این مقاله هم گفته شد که دور هم جمع شدن مسلمانان در ماه مبارک رمضان می تواند به گسترش شیوع ویروس کرونا منجر گردد. این مقاله با عنوان کارشناسان نگران خیزش شیوع کرونا در ماه رمضان هستند منتشر شد.

یکی از کسانی که از این اظهارنظرهای بی اساس انتقاد کرد، مقداد وِرسی سخنگوی شورای مسلمانان بریتانیا بود که به الجزیره انگلیسی گفت جبهه گیری در مقابل این لفاظی راست افراطی که مسلمانان را تهدیدی برای سایر اقشار جامعه جلو می دهد، بسیار اهمیت داد.

ورسی افزود: شاهد چنین داستانهای دروغینی از زمان شروع همه گیری بودیم، داستانهایی مانند این که همه مساجد همچنان باز هستند، مسلمانان مخفیانه دور هم جمع می شوند و این که مسلمانان برخلاف توصیه های دولت قصد دارند در ماه رمضان در تجمعات شرکت نمایند.

ورسی در ادامه با اشاره به این مسئله که 5 دکتری که نخستین قربانیان این بیماری از کادر پزشکی این کشور بودند، همگی پیشینه اسلامی داشتند، افزود کسانی که چنین داستان هایی را مطرح می نمایند به دنبال پاک کردن از خود گذشتگی این افراد در خط مقدم مقابله با کرونا هستند.

به گفته سخنگوی شورای مسلمانان بریتانیا، این داستان ها نه تنها نادرست و خطرناکند بلکه خدمت عظیم مسلمانان در حمایت از کوشش های عمومی با کار کردن در خط مقدم و دادن قربانی تا ابتکار عمل برای یاری به افراد آسیب پذیر را زیر سوال می برند.

گروهی به نام تِل ماما که حملات علیه مسلمانان را نظارت می نماید، در ماه مارس حدود 12 مورد از شایعات علیه مسلمانان را گزارش داد. بنابر این گزارشها گروه های راست افراطی با طرح تئوری های توطئه مسلمانان را مقصر شیوع کرونا در بریتانیا معرفی می کردند. آنها همچنین در شبکه های اجتماعی به پخش اخبار نادرست علیه مسلمانان دست زده بودند.

در سال 2018 کالج سلطنتی روانپزشکان درباره تاثیر منفی و قابل توجه نژادپرستی بر فرصتهای زندگی و سلامت ذهنی افراد هشدار داد.

بنا بر گزارش ها، مسلمانان انگلیس در روزهای اخیر و با افزایش شیوع کرونا در این کشور، کوشش های خود برای حمایت از کسانی که به یاری احتیاج دارند را افزایش داده اند.

آنها به اقداماتی از جمله تهیه تجهیزات حفاظتی برای پرسنل بخش بهداشت و درمان، تهیه و توزیع غذا برای جوامع آسیب پذیر این کشور و یاری اقتصادی به خانواده هایی که هزینه دفن خویشان از دست رفته را ندارند، می پردازند.

مسلمانان انگلیس حتی به ایجاد محل های موقت برای نگهداری انبوه اجساد قربانیان ویروس کرونا پرداخته اند.

بر اساس آخرین آمار اعلامی، تا به امروز در انگلیس 88621 نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و 11329 مورد فوتی نیز بر اثر ابتلا به آن گزارش شده است.

دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس نیز امروز گفت که با توجه به تداوم شیوع بیماری در این کشور و فرایند افزایشی تعداد ابتلا و مرگ، قرنطینه اجباری و شرایط منع آمد و شد در انگلیس به زودی برداشته نمی گردد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "انگلیس ، خشم عمومی از سوءاستفاده از کرونا برای اسلام هراسی در آستانه ماه رمضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگلیس ، خشم عمومی از سوءاستفاده از کرونا برای اسلام هراسی در آستانه ماه رمضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید