ایجاد تکیه مردم در محل سابق تکیه تاریخی دولت

به گزارش وبلاگ اکسیژن، عضو شورای شهر تهران پیشنهاد داد که با همکاری وزارت دادگستری، شهرداری تهران و وزارت میراث فرهنگی در محل تکیه دولت، تکیه ای به نام مردم ساخته شود.

ایجاد تکیه مردم در محل سابق تکیه تاریخی دولت

ایسنا: علی اعطا در حساب توییتری خود نوشت:از تکیه دولت، عظیم ترین تماشاخانه تاریخ ایران به جز نام و تابلویی کوچک از ورودی بن بستی باریک به همین نام در ضلع شمال سبزه میدان در خیابان 15خرداد چیزی باقی نمانده است.

وی با بیان اینکه از بنای عظیم تکیه دولت چیزی بر زمین نمانده است، اضافه کرد: امروز بازیابی و بازسازی تکیه دولت، معطوف به نیازهای شهر و هویت شهری، می تواند به عنوان دغدغه ای ملی و دینی مطرح باشد؛ در سال 74 پی گردی تکیه دولت را دکتر اسکندر مختاری انجام داد و طرحی زیر نظر مرحوم دکتر باقر شیرازی تهیه کرد؛ آن زمان بحث بازسازی بنا مطرح شد، اما به نتیجه نرسید.

اعطا نوشت: به طور کلی تکیه ها باید در جایی از شهر واقع شوند که عناصر مختلف شهری را به هم پیوند بدهد؛ محل فعلی تکیه دولت اگرچه در اختیار دادگستری است اما بهترین مکان برای ساخت یک تکیه ملی است؛ چرا در محل تکیه دولت ، امروزتکیه مردم را نسازیم؟

وی با اشاره به مصاحبه دکتر مختاری اضافه کرد: دکتر مختاری گفته است بخشی از پی ِ تکیه دولت هنوز ممکن است آنجا مدفون باشد. بنابرین بخشی از تاریخ سوگواری های جمعی ما ایرانیان، در محل تکیه دولت مدفون است.

اعطا به وزارت دادگستری، وزارت میراث و شهرداری تهران پیشنهاد کرد: طی توافقی 3جانبه و انجام مطالعات و تهیه طرح، بازسازی تکیه دولت و احداث تکیه مردم در بخشهایی از محل تکیه دولت را در دستور کار قرار دهند تا ان شاءالله در آینده نزدیک که بودجه و اعتبارات فراهم بود،تکیه مردم را بسازیم.

بر اساس این گزارش؛ بر اساس نقشه ای که عبدالغفارخان نجم الملک در سال 1309 قمری از شرایط طهران قدیم رسم کرده است، ساختمان عظیم تکیه دولت در ضلع جنوب شرقی کاخ گلستان و در جنوب غربی شمس العماره، شمال سبزه میدان و روبه روی مسجد شاه قرار داشت.تکیه دولت سال ها نیمه متروکه بود و در 1325 برای ساخت شعبه بانک ملی در بازار تخریب شد.

منبع: توریسم آنلاین

به "ایجاد تکیه مردم در محل سابق تکیه تاریخی دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد تکیه مردم در محل سابق تکیه تاریخی دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید