جدیدترین اخبار از واگذاری ها تا سهام عدالت

به گزارش وبلاگ اکسیژن، وزیر امور اقتصادی و دارایی جدیدترین اقدامات درباره واگذاری سهام دولت به وسیله صندوق واسطه گری اقتصادی یکم و آزاد سازی سهام عدالت را تشریح کرد.

جدیدترین اخبار از واگذاری ها تا سهام عدالت

به گزارش وبلاگ اکسیژن، فرهاد دژپسند در گفت وگوی ویژه خبری درباره واگذاری سهام دولت به وسیله صندوق واسطه گری اقتصادی یکم (صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس ETF) و آزاد سازی سهام عدالت اظهار کرد: اولین برنامه من در حوزه خصوصی سازی، آسیب شناسی در روش های واگذاری و روش های قیمت گذاری بود. بهترین نوع خصوصی سازی، خصوصی سازی است که بر مبنای تامین اقتصادی نباشد، بلکه برای کارایی بیشتر و تسهیل مردم در حکمرانی اقتصاد است. با این رویکرد دارایی های در اختیار دولت را به عامه مردم و بخش خصوصی واگذار می کنیم.

وی ادامه داد: در اولین مرحله از واگذاری، بالغ بر 23 هزار میلیارد تومان از به جامانده سهام دولت به وسیله فروش واحدهای سرمایه گذاری صندوق واسطه گری اقتصادی یکم با اعمال 20 درصد تخفیف به مردم واگذار می گردد و میزان سهامی که به هر فرد تعلق می گیرد به میزان مشارکت آنان در این فراخوان بستگی خواهد داشت. متقاضیان تا سقف یک تا دو میلیون تومان برای یک صندوق تا بیشتر از یک صندوق می توانند این تخفیف 20 درصدی را داشته باشند.

ارزش آوری 430 هزار میلیارد تومانی سهام عدالت برای بورس

وزیر اقتصاد اضافه نمود: آزاد سازی سهام عدالت در شرایط حاضر از دو جنبه دارای اهمیت است؛ یکی از این نظر که در شرایط بحران ناشی از کرونا، آزاد سازی این سهام می تواند گشایشی در کار مردم محسوب گردد و از سوی دیگر اینکه در شرایط فعلی بازار سرمایه و صعود شاخص های بورس کشور، این موضوع می تواند موجب تعمیق و رونق هر چه بیشتر این بازار گردد که با آزادسازی سهام عدالت معادل 430 هزار میلیارد تومان به ارزش بازار سرمایه اضافه نموده شده است.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال 1399 کل کشور به دولت اجازه داد، در یک دوره مدت دار، مدیریت صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس را دولت بر عهده گیرد که هدف آن هم مشارکت دادن همزمان عامه مردم و فعالان بازار بورس و هم کاهش ریسک برای خریداران است.

وزیر اقتصاد گفت: تمام اقدامات مربوط به صندوق اول در قالب ETF که انجام شد و بعد از اعلام توزیع سهام برای صندوق یکم، آگهی صندوق دوم را اعلام می کنیم.

مردمی کردن اقتصاد با واگذاری اموال دولتی

دژپسند اظهار کرد: همه اقشار ایران باید از واگذاری اموال دولتی در قالب صندوق های ETF در این زمینه آگاه باشند که برای تحقق این امر، از فضای مجازی، صداوسیما استفاده خواهد نمود. یکی از اهداف عرضه سهام دولت در صندوق های ETF مردمی کردن اقتصاد است. جامعه هدف این واگذاری توده مردم است و باید ریسک مدیریت گردد که برای همین است که صندوق های ETF را برای واگذاری اموال دولتی انتخاب کردیم تا بر آن ها نظارت داشته باشیم و نظارت بر این واگذاری ها تا سرانجام برنامه ششم توسعه ادامه خواهد داشت.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه آزادسازی سهام صندوق های ETF برای مردم از دو ماه بعد آغاز خواهد شد، اضافه نمود: محل خرج این درآمد در بودجه معین خواهد شد. در شرایط تحریم و تجربه بودجه بدون نفت به معنای واقعی و همزمان با مضایق ناشی از همه گیری کرونا و در شرایطی که نمی توانیم بودجه را رها نموده و از بانک مرکزی استقراض کنیم، واگذاری سهام دولت در شرکت های بورسی، بهترین اقدام است که ضمن تامین اقتصادی دولت، کوچک سازی دولت، مردمی کردن اقتصاد و ارتقای کارایی را هم محقق می نماید.

صدور روزانه 100 هزار کد بورسی

وی ادامه داد: در حال حاضر روزانه یکصد هزار نفر کد بورسی دریافت می نمایند و این رقم طی دو هفته آینده با تقویت زیرساخت ها که در دست اجرا است به آمار یک میلیون کد بورسی در روز افزایش خواهد یافت. درباره اپلیکیشن احراز هویت غیرحضوری نیز در حال تصمیم گیری نهایی هستیم که با اجرای این برنامه شاهد سرعت بالاتری در پذیرش ها خواهیم بود.

دژپسند با بیان اینکه در سال گذشته درآمد ناشی از خصوصی سازی معادل 118 درصد بوده که بیش از میزان مصوب بوده است که سال جاری 2500 میلیارد تومان درآمد از عرضه های شناور داشتیم.

باز شدن نماد پدیده شاندیز از شنبه

وزیر اقتصاد درباره بسته شدن بعضی از نمادها در بورس، با بیان اینکه نحوه دقیق آزادسازی سهام عادات تا دوشنبه هفته آینده نهایی خواهد شد، اظهار کرد: در فرایند نظارت بر بازار سرمایه ممکن است شرایط و مشکلتی پیش بیاید تا بعضی از نمادها بسته شوند زیرا، در غیر اینصورت باقی نمادها ضرر می بینند. نماد پدیده شاندیز از شنبه باز می گردد و آغاز به فعالیت می نماید.

90 درصد مشمولان خواهان مدیریت مستقیم سهام عدالت

وی اضافه نمود: حدود 90 درصد مشمولان سهام عدالت خواهان مدیریت مستقیم سهام عدالت هستند، البته قصدی برای خرید مجدد سهام عدالت از سوی دولت وجود ندارد، حتی پیشنها بازارگردانی سهام عدالت از سوی بانک های دولتی نیز مطرح شد که به شدت با آن مخالفت کردم. بایستی به مردم تاکید کنم که ترکیب شرکتهای سهام عدالت سبد ارزشمند است.

دژپسند با بیان اینکه، از لحاظ قانونی برای افرادی که مشمول سهام عدالت نیستند کاری نمی گردد کرد، گفت: پیشنهاد من این است که مردم از فرصت ایجاد شده در مورد ETF های دولتی به خوبی استفاده نمایند.

وزیر اقتصاد در سرانجام سخناش خاطرنشان کرد: 30 شرکت سهام عدالت استانی وجود دارد که هر چه سریع تر باید وارد بورس شوند تا در سریعترین زمان ممکن شیرینی سهام عدالت عاید مشمولان و مردم گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جدیدترین اخبار از واگذاری ها تا سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین اخبار از واگذاری ها تا سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید