جراحی زیبایی واژن چیست و چگونه انجام می شود؟

به گزارش وبلاگ اکسیژن، خبرنگاران: امروزه انجام جراحی های زیبایی در بین مردم و به خصوص بانوان به شدت رواج یافته است. جراحی های زیبایی مربوط به صورت معمولا از پرطرفدارترین جراحی ها هستند، ولی در سال های اخیر جراحی های زیبایی مربوط به اندام های تناسلی نیز بسیار رواج یافته اند و به ویژه در بین زنان از اهمیت بالایی برخوردارند.

جراحی زیبایی واژن چیست و چگونه انجام می شود؟

لابیاپلاستی یا جوان سازی واژن، نام یک جراحی زیبایی مختص بانوان است که در ادامه به معرفی کامل این جراحی و مزایای آن خواهیم پرداخت. با وبلاگ اکسیژن همراه باشید.

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی یک نوع جراحی زیبایی واژن برای اصلاح و یا ترمیم لبه ها و پوست اطراف واژن می باشد. به طور کلی دو قسمت از واژن در جراحی زیبایی واژن درگیر خواهند بود. لابیا ماژور یا لابیای بیرونی و لابیا مینور یا لابیا داخلی. جراحی لابیاپلاستی بیشتر روی لابیا مینور یا داخلی انجام می شود. لابیا مینور که به آن لبه کوچک نیز می گویند، درواقع لبه های داخلی واژن می باشند که از کلیتوریس به سمت پایین در هر دو طرف دهانه واژن کشیده شده است و در افراد مختلف اندازه، شکل و رنگ متفاوتی دارند.

چه زمانی جراحی لابیاپلاستی انجام می شود؟

همانطور که گفتیم شکل و اندازه لابیا در زنان و دختران متفاوت است. گاهی لابیای درونی از لابیای بیرونی بلند تر است، گاهی برعکس این حالت رخ می دهد و لابیای بیرونی بسیار بلندتر از لابیای درونی است. گاهی دقیقا برابر هستند، گاهی طوری قرار گرفته اند که کلیتوریس کاملا پیداست و زیر لابیا پنهان نمی ماند و بسیاری از موارد دیگر.

بزرگ یا ناهموار بودن لبه های واژن می تواند مسائل متفاوتی را برای زنان به وجود آورد. جراحی زیبایی واژن می تواند زمانی که لبه های واژن بزرگ هستند و یا زمانی که فکر می کنید بزرگ هستند انجام شوند و حالت زیبا بگیرند.

آیا انجام جراحی زیبایی واژن لازم است؟

به گفته پزشکان، انجام این عمل زیبایی برای بسیاری از زنان، از لحاظ پزشکی، ضروری نیست. این جراحی یک جراحی زیباسازی است که بسیاری تصمیم به انجام آن می گیرند، زیرا بر این باورند که داشتن آلتی زیبا و کوچک تر می تواند برایشان مطلوب و خوشایندتر باشد.

اما در برخی موارد انجام آن لازم است.

در شرایطی که آلت تناسلی در هنگام مقاربت جنسی، دچار درد شود و یا زمانی که هنگام راه رفتن، دویدن و یا حتی نشستن باعث آزرده خاطر شدن فرد شود لازم است که شخص سریعا به پزشک مراجعه کرده و در صورت تایید پزشک این جراحی را انجام دهد.

لابیاپلاستی چقدر رواج دارد؟

به گزارش یک منبع آمریکایی سالیانه 10 هزار نفر در دنیا جراحی زیبایی واژن را انجام می دهند. این در حالی است که این آمار برای جراحی زیبایی بینی 215 هزار نفر و برای جراحی زیبایی سینه 300 هزار نفر در سال می باشد.

چه کسانی نمی توانند لابیاپلاستی را انجام دهند؟

برای انجام هرگونه عمل جراحی، فرد باید چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روحی آمادگی و سلامت کامل داشته باشد. افرادی که بیماری های زمینه ای دارند باید پیش از انجام این جراحی ها با یک متخصص مشورت کنند.

به گفته پزشکان کسانی که از لحاظ روحی در شرایط نامناسبی باشند و تحت هیچ شرایطی حتی با میلی متری ترین جراحی ها هم رضایت کافی از خود و اندام های خود نداشته باشند پس از انجام این جراحی نیز شاد نخواهند بود.

به طور کلی در شرایط زیر جراحی لابیاپلاستی را پیشنهاد نمی کنیم:

 • خانم های باردار:

  جراحی لابیاپلاستی تحت بی حسی عمومی انجام می شود؛ و این بی حسی می تواند عوارضی برای سلامتی جنین داشته باشد. از طرفی در زمان بارداری واژن ممکن است دچار تغییراتی شود پس بهتر است انجام این جراحی را به بعد از زایمان موکول کنید.
 • خانم های دچار زگیل تناسلی:

  انجام هرگونه جراحی زیبایی و حتی لیزر این ناحیه برای کسانی که به زگیل تناسلی مبتلا هستند توصیه نمی شود، زیرا انجام این جراحی ها می توانند باعث زیاد شدن تبخال و زگیل در این نواحی شوند.
 • دختران با سن کمتر از 20 سال:

  لابیا در بدن زنان تا سن 20 سالگی مدام در حال تغییر می باشد، پس توصیه می شود انجام آن را به یعد از 20 سالگی موکول کنید.
 • زنان بالای 55 سال:

  بازسازی زخم های حاصل از جراحی در سنین بالاتر می تواند دشوارتر باشد به همین خاطر انجام این جراحی در سنین بالا پیشنهاد نمی شود.
 • زنانی که دارای عفونت یا زخم های درون وارثی هستند:

  افراد مبتلا به بیماری های عفونی دستگاه تناسلی باید پیش از اقدام به انجام جراحی زیبایی مسائل عفونی خود را برطرف و درمان کنند.

لابیاپلاستی همزمان با زایمان سزارین

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، دوران بارداری می تواند موجب تغییر شکل و متورم شدن آلت تناسلی و لابیای زنان شود. به گفته پزشکان بهتر است این جراحی زیبایی حداقل دو ماه پس از زایمان صورت گیرد. با زایمان سزارین اگرچه برشی در بخش واژن ایجاد نمی شود، اما توصیه پزشکان این است که جراحی زیبایی واژن همزمان با زایمان سزارین انجام نشود، زیرا تورم ها ناشی از بارداری می توانند منجر شوند که جراح نتواند برآورد دقیقی نسبت به شکل دلخواهی که برای عمل لابیاپلاستی در نظر گرفته است، داشته باشد.

به بانوان بارداری که قصد انجام این جراحی را دارند توصیه می شود دو الی سه ماه پس از زایمان اقدام به انجام آن کنند تا تورم های ناشی از بارداری به طور کامل از بین بروند.

مزایای جراحی زیبایی واژن

انجام جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی مثل سایر جراحی های زیبایی می تواند مزایا و معایبی داشته باشد. مزایای لابیاپلاستی به شرح زیر است:

 • داشتن درد کم در حین جراحی
 • بهبودی سریع بعد از جراحی
 • زیباسازی دستگاه تناسلی و افزایش میل جنسی
 • کاهش برجستگی ناحیه تناسلی در هنگام پوشیدن لباس های تنگ
 • تحریک بیشتر کلتوریس و لذت جنسی
 • عدم نیاز به بخیه
 • افزایش اعتماد به نفس
 • برطرف شدن برخی مسائل زناشویی

آیا انجام جراحی زیبایی واژن خطر دارد؟

لابیا پلاستی یا جراحی زیبایی واژن یکی از بی خطرترین جراحی ها به حساب می آید. هرچند که اگر شما انجام این جراحی را به متخصصین خبره نسپارید ممکن است نتایج قابل قبولی از آن نگرفته و سرعت بهبود شما نیز بسیار متفاوت باشد. پس اگر قصد انجام جراحی زیبایی واژن را دارید توصیه می کنیم پیش از انجام حتما درباره متخصصین و جراحان تحقیق کنید و با آگاهی کامل نسبت به آن ها خودتان را به تیغ جراحی آنان بسپارید.

جراحی لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

به طور کلی دو شیوه برای انجام جراحی زیبایی واژن وجود دارد. تکنیک برش لبه یا edge resection و تکنیک برش گُوِه شکل یا wedge resection.

در تکنیک برش لبه، که در واقع تکنیک اصلی لابیاپلاستی می باشد، لب های داخلی کلامپ شده و سپس بخیه زده می شوند. این روش جراحی حدود 1 ساعت زمان می برد. روش wedge اگرچه سخت تر از تکنیک برش لبه می باشد، اما بسیاری از جراحان ترجیح می دهند از این شیوه استفاده کنند. زیرا ظاهری طبیعی تر و متقارن تر به آلت تناسلی می دهد.

در روش wedge بخش های مازاد لابیا ازطریق wedge حذف می شوند و مراحل جراحی زیبایی واژن با اعمال برشی با شکل v در لب ها سپری می شوند. این روش جراحی اگرچه نتایج بهتری دارد، اما زمان بیشتری می برد و کمی دشوارتر است.

مراقبت های بعد از انجام جراحی زیبایی واژن

توصیه پزشکان و جراحان این است که 3 تا 7 روز پس از انجام لابیاپلاستی استراحت مطلق داشته باشید. احتمالا جراح متخصص برای جلوگیری از عفونت، آنتی بیوتیک و برای کاهش درد، مسکن هایی تجویز می کند. پس توصیه ما این است که مصرف داروها را جدی بگیرید.

افرادی که این جراحی را انجام داده و بهبود یافته اند، توصیه های زیر را می کنند:

 • روز اول پس از عمل استفاده از کمپرس یخ توصیه می شود.
 • لباس های آزاد بپوشید تا درد های بیش از حد احساس نکنید.
 • 24 ساعت پس از جراحی می توانید به حمام بروید، ولی باید از مالش ناحیه خودداری کنید.
 • از انجام ورزش ها و فعالیت های سخت پرهیز کنید.
 • از تامپون یا پنبه قاعدگی تا حداقل 6 هفته بعد از جراحی استفاده نکنید.
 • از داشتن مقاربت جنسی 4 تا 6 هفته بعد از جراحی بپرهیزید.

البته لازم است بدانید مراقبت های پس از انجام جراحی در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد؛ بنابراین توصیه های عمومی ممکن است برای همه افراد توصیه نشوند پس باید با پزشک جراح خود در ارتباط باشید.

منبع: healthline

منبع: برترین ها

به "جراحی زیبایی واژن چیست و چگونه انجام می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراحی زیبایی واژن چیست و چگونه انجام می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید