جزئیاتی از شرایط جدید صدور چک

به گزارش وبلاگ اکسیژن، طبق اطلاعیه های بانک مرکزی از روز گذشته اجرای ضوابط و شرایط جدید صدور و وصول چک آغاز شده و لازم است که تمام چک ها در وجه ذینفع تعیین صادر شوند.

جزئیاتی از شرایط جدید صدور چک

به گزارش وبلاگ اکسیژن از ایسنا، چک به عنوان یکی از ابزارهای مهم در مبادلات مالی کشور همیشه فعالان مالی را با چالش روبرو می کرد و اصلاح های زیادی برای آن نیز صورت گرفت اما به دلیل نداشتن اتخاذ رویکرد مناسب با کارکرد حقیقی و فعلی چک، تا پیش از سال 1397 اصلاحات هفت باره قانون چک میسر نیفتاد.

خاتمه، مقدمات قانون جدید چک نهایی شد تا اینکه در روز گذشته اجرای ضوابط جدید صدور چک آغاز شد که در این زمینه ضروری است تا نگاهی به شرایط جدید صدور و وصول چک بیندازیم که طبق این قانون، صدور برگه چک های جدید در وجه حامل ممنوع بوده و ضروری است تمام صادرنمایندگان چک، چک های جدید را صرفاً در وجه گیرنده معین (شخص حقیقی/حقوقی) صادر نمایند و گیرندگان چک نیز از پذیرش چک های مذکور در وجه حامل خودداری نمایند.

همچنین، صادرنماینده چک مجاز به صدور چک به تاریخ بعد از تاریخ اعتبار چک (تاریخ قید شده در عبارت موصوف) نبوده و گیرندگان آن نیز ملزم به کنترل تاریخ های یادشده خواهند بود.

امکان ثبت و انتقال چک های جدید در سامانه صیاد

علاوه براین، چک های جدید قابلیت ثبت در سامانه صیاد را خواهند داشت و صادرنمایندگان چک می توانند به وسیله درگاه های بانکی و یا برنامه های موبایلی فعال در حوزه پرداخت کشور، اطلاعات ذی نفع به اضافه مبلغ و تاریخ چک را در سامانه صیاد ثبت نمایند. همچنین گیرندگان چک های جدید نیز می توانند به طرق ذکر شده با استعلام شرایط چک ثبت شده برای ایشان، مراتب تایید دریافت چک را به سامانه صیاد اعلام نمایند.

در قانون جدید، انتقال چک های جدید نیز در سامانه صیاد میسر شده، چنانچه گیرنده چک پس از تائید اطلاعات آن متمایل به انتقال چک به شخص دیگری (شخص ثالث) باشد، این امکان در سامانه یاد شده با ثبت معینات ذینفع جدید (ثبت شناسه /کدملی وی) برای وی فراهم است.

در صورت عدم ثبت انتقال چک در سامانه صیاد، ضروری است اطلاعات مربوط به هویت گیرنده جدید (شامل نام و نام خانوادگی/نام شرکت و شماره/شناسه ملی) در ظهر چک پشت نویسی گردد.

از جمله محدودیت هایی که در این قانون اجرا شده است مربوط به چک های برگشتی است و در این راستا، ابتدا تمام حساب ها و کارت های بانکی صاحب چک برگشتی مسدود می گردد و از آنجا که چک ها طبق حساب های جاری صادر می گردد در صورت خالی بودن این حساب، مبلغ چک از سایر حساب های فرد برداشته می گردد.

گفتنی است که طبق اعلام مسئولان بانک مرکزی، این محدودیت ها در دو فاز عملیاتی خواهد شد.

ممنوعیت صدور چک در وجه حامل از دی ماه

مشتریان باید به این نکته توجه داشته باشند که ثبت در سامانه صیاد پشت نویسی چک را بی احتیاج می نماید.

در پشت نویسی چک حتما باید شماره ملی و نام و نام خانوادگی ثبت گردد اما در سامانه صیاد احتیاج به چنین کاری نیست.

از سوی دیگر، دسته چک های جدید با مدت اعتبار حداکثر 3 سال از زمان دریافت چک و با درج شناسه یکتا و با قابلیت ثبت در سامانه صیاد منتشر می شوند و دسته چک های فعلی در دست مردم به روال سابق کارسازی شده و احتیاجمند ثبت در سامانه صیاد نیست.

در آخر ضروری است بدانید که این قانون جدید به صورت تدریجی در حال انجام است و دسته چک های جدید و ممنوعیت صدور در وجه حامل از دی ماه منتشر و اجرا می گردد.

منبع: جام جم آنلاین

به "جزئیاتی از شرایط جدید صدور چک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی از شرایط جدید صدور چک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید