خبرنگاران استقبال چین از ابتکار روسیه در خصوص برجام و خلیج فارس

به گزارش وبلاگ اکسیژن، پکن- خبرنگاران- سخنگوی وزارت امور خارجه چین از ابتکار رئیس جمهوری روسیه برای برگزاری اجلاس سران شورای امنیت به منظور حل و فصل اوضاع خلیج فارس استقبال کرد.

خبرنگاران استقبال چین از ابتکار روسیه در خصوص برجام و خلیج فارس

به گزارش وبلاگ اکسیژن جائو لی جیان روز یکشنبه در بیانیه ای اظهار داشت از کوشش های روسیه برای کاهش تنش در موضوع هسته ای ایران و تقویت امنیت منطقه ای استقبال می نماید.

او گفت: چین همیشه قاطعانه از توافق هسته ای ایران حمایت نموده و متعهد به حفظ آن و صلح و ثبات در خاورمیانه است.

این مقام چینی یک بار دیگر یاداوری کرد که پکن مایل است به ارتباطات و هماهنگی های نزدیک با طرف های ذیربط ادامه دهد تا مساله هسته ای ایران با همکاری های طرف های دیگر و به طور مشترک حل و فصل گردد.

رییس جمهوری روسیه روز آدینه با اعلام حمایت کشورش از برجام، خواهان برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت به صورت آنلاین با مشارکت ایران و آلمان شد.

به گزارش وبلاگ اکسیژن، قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران، روز آدینه نتوانست از سد شورای امنیت سازمان ملل متحد بگذرد و شکستی دیگر را در دفتر دیپلماسی زورگویانه آمریکا به ثبت رساند.

رای گیری اجرا شده با 11 رای ممتنع، 2 موافق (آمریکا و جمهوری دومنیکن) و 2 مخالف مغلوب شد.

حدود 80 روز دیگر مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت ترامپ سرنوشت خود را در سیاست خارجی به تمدید تسلیحاتی ایران گره زده است و می خواهد از آن برای تبلیغات استفاده کند.

ترامپ که در هجدهم اردیبهشت 1397 به طور یکجانبه به مشارکت آمریکا در برجام انتها داد، سیاست موسوم به فشار حداکثری را بر مردم ایران تحمیل کرد تا به زعم خود بتواند درباره نقایص توافقی که همیشه آن را فاجعه بار نامیده است، با ایران به توافقی جدید دست یابد.

به موجب قطعنامه 2231 که متعاقب برجام به تصویب شورای امنیت رسید، ممنوعیت تسلیحاتی ایران پس از 13 سال در 27 مهرماه سال جاری به سرانجام می رسد. از این رو، آمریکایی ها ابتدا قطعنامه بسیار سختگیرانه ای متشکل از 15 بند مقدماتی و 35 بند عملیاتی ارائه دادند.

با معین شدن مخالفت جدی کشورها با این قطعنامه که به نوعی اعلام جنگ با ایران محسوب می شد، آمریکایی ها روز سه شنبه قطعنامه خود را اصلاح کردند و به 2 بند مقدماتی و 2 بند عملیاتی محدود ساختند.

با این حال اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت با این مساله مخالف بودند چرا که این کار به معنای شلیک تیر آخر به برجام بود از این رو در رای گیری به قطعنامه پیشنهادی آمریکا، روسیه و چین به صراحت با آن مخالفت کردند، اروپایی ها و غیرمتعهدها هم به آن رای ممتنع دادند و به این ترتیب، آمریکا طعم تلخ شکست دیپلماتیک در برابر ایران را بار دیگر چشید.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران استقبال چین از ابتکار روسیه در خصوص برجام و خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استقبال چین از ابتکار روسیه در خصوص برجام و خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید