خبرنگاران دروازۀ ورود به فلسفه برای نوسفران

به گزارش وبلاگ اکسیژن، تهران-خبرنگاران- کتاب به دنیا فلسفه خوش آمدید نوشتۀ مارک بی. وودهَوس و ترجمه میلاد ربیعی به همت انتشارات کتاب طه از زمستان 1397 در دسترس علاقه مندان فلسفه و حکمت قرار گرفته است.

خبرنگاران دروازۀ ورود به فلسفه برای نوسفران

عنوان فلسفه در روزگار ما عنوان سنگین و دهان پُرکنی است. عنوانی که بعضی از همان ابتدا به خاطر سخت و سنگین خوانده شدن همیشگیش از آن می رمند و فاصله ایمن خود را از آن حفظ می نمایند! عنوانی که خیلی ها را یاد سخنرانان و اساتید پیچیده گو می اندازد که استخوان قورت داده، سخن سرایی های مفصل می نمایند. یا عنوانی که بعضی از سر کنجکاوی و بعضی از سر اشتیاق مایل به دانستن بیشتر دربارِۀ آنند.

فلسفه اگر در دنیا قدیم فقط مشغولیت فرعی و غیررسمی بعضی از ممتازین بود، در دنیا امروز رشته ای عمومی، رسمی و دانشگاهی هم است. رشته ای که بسیاری علاقه مند بالفعل و بسیاری بیشتر علاقه مند بالقوه دارد. به همین دلیل بسیاری از این مخاطبان در قبال فلسفه دچار شرایط ابهام و نصفه ونیمه دانی هستند. اینکه موضوع فلسفه چیست، روش فلسفه ورزی دقیقا چگونه است؟، چرا باید فلسفه ورزی داشت؟، غایت فلسفه یقین است یا شک کردن؟، مرز فلسفه با علم یا الاهیات در کجاست؟، استدلال صحیح و موجه چگونه استدلالی است؟، یک متن فلسفی را چگونه باید نگاشت؟، چگونه می توان از یک مدعا به زبان و روش فلسفی دفاعی خوب و منسجم ارایه کرد؟، آیا فلسفه و فلسفه ورزی به محض اتخاذ نگاه انتقادی و تحلیلی در هر حوزه ای شروع می گردد؟ و ... بسیاری پرسش پیرامونی. این پرسش ها درباره فلسفه همواره وجود دارد و معمولا فیلسوفان و نویسندگان متخصص این حوزه شأن و وقت خود را اجل از این موضوع می دانند که برای چنین مخاطبانی با پرسش های اولیه، با زبانی گیرا و ساده کتاب های هدایتگر و تفهیم نماینده بنگارند. کتاب هایی که به منزله درگاه ورود یا اصلا ترک این دسته از علاقه مندان اولیه باشد. چرا که با تصحیح تصور اولیه از یک موضوع یا رشته، افراد از ابهام و تلقی های انتزاعی خارج می شوند و می فهمند که فلان رشته یا موضوع به کارشان می آید یا خیر.

کتاب به دنیا فلسفه خوش آمدید همچنان که از نامش برمی آید، عهده دار چنین هدفی است. کتابی که کوشش نموده است باز زبانی گیرا، ساده، روان و البته فنی و دقیق، علاقه مندان و نوآموزان فلسفه را در آستانه آشنایی با فلسفه همراهی کند و از دشواری های ورود به این دنیای عظیم و پیچیده همچون دروازۀ ورود، بکاهد. کتابی که ثمرۀ سی وپنج سال تجربه تدریس فلسفه از سوی مارک بی. وودهَوس، به عنوان استاد فلسفه در آمریکاست. کتابی که با مرور بازخورد مخاطبان به طور مداوم تا نُه بار ویراست و تصحیح شده است. کتابی که دسته بندی های روشن دارد و با گنجاندن تمرین هایی در دل خود کوشیده است که وجه کارگاهی و تمرینی را از جمله در فصل نگارش یک متن فلسفی یا خواندن بهتر یک متن فلسفی حفظ کند.

Mark b. Woodhouse

مارک بی. وود هَوس در پیشگفتار کتاب به عنوان یادداشتی برای دانشجویان فلسفه می نویسد: اولین واحد درسی در رشته فلسفه ذهن شما را به مبارزه می طلبد. درس های فلسفی با سایر درس ها بسیار متفاوت اند. ممکن است با مسائلی روبه رو شوید که به چیزهای مهمِ دیگر بی ربط به نظر آیند. شاید بیش از پیش از شما بخواهند که مستقل فکر کنید. حفظ کردن مطالب در درس تاریخ مؤثر، اما در فلسفه تقریباً بی فایده است؛ حتی ممکن است گمان کنید درجا می زنید. هدف اصلیِ این کتاب کوچک این است که شما را با چارچوب کلی چیستیِ فلسفه آشنا و ورودتان را به این عرصه آسان کند. امیدوارم این چارچوب چنان ملکۀ ذهنتان گردد که حتی اگر مطالب بسیاری را در امتحان پایانی فراموش کردید، همچنان در زندگی و شغل تان دیدگاه انتقادی و فلسفی داشته باشید.

کتاب به دنیا فلسفه خوش آمدید مارک بی.وودهَوس در راستای رسیدن به اهداف گفته شده در هشت فصل سامان یافته است. این فصل ها به ترتیب عبارتند از: تشخیص موضوعات فلسفی، چرا فلسفه ورزی کنیم؟، پیشرفت فلسفی، فلسفه ورزی: شروع کار، فلسفه ورزی: آنالیز بیشتر، مغالطه های رایج، فلسفه خوانی، نگارش فلسفی. به عنوان مثال در فصل نگارش فلسفی که هدفش ارایه پیشنهادات و اصولی برای نگارش یک متن فلسفی است از ماهیت یک مقاله فلسفی، سامان دهی آن در صورت بندی و گنجاندن دیدگاه های فیلسوفان و مقدمه و انسجام و روشنی و استفاده از مثال و ارایه یک مقاله نمونه سخن به میان می آید. یا در فصل مغالطه های رایج به مهمترین مغالطات اغلب غیرصوری نظیر مغالطه استدلال مصادره به مطلوب، گزینه کاذب، مؤلفه ترکیب فصلی کاذب، ناظر به شخص، خاستگاه، شاه ماهی قرمز، مترسک، سراشیبی لغزنده، اتکا به سنت، مُد روز، تقسیم، تعمیم شتاب زده، توسل به نادانی، علت کاذب، اشتراک لفظ، توسل غیرمجاز به مرجع و تمرین هایی در این زمینه پرداخته شده است.

کتاب به دنیا فلسفه خوش آمدید از چاپ ششم کتاب اصلی A Preface to Philosophy 1999، نوشته و تألیف مارک بی.وودهَوس استاد فلسفه دانشگاه جرجیا درآمریکا و با ترجمه میلاد ربیعی و ویراستاری مهدی گلزاری و سیدمحمد حسین صالحی به همت انتشارات کتاب طه منتشر شده است. لازم به ذکر است که این کتاب با شمارگان 1000 نسخه و در 232 صفحه از زمستان سال 1397 برای نخستین بار راهی بازار فرهنگ و فلسفه شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران دروازۀ ورود به فلسفه برای نوسفران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دروازۀ ورود به فلسفه برای نوسفران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید