دستگاهی که رویا های شما را ثبت و ضبط می نماید، دری به سوی تعامل بین دنیای واقعی و خیال پردازی ها

به گزارش وبلاگ اکسیژن، دانشمندان MIT به دنبال کشف راز رویاها، دستگاهی را برای ثبت و ارزیابی رویا ها و خیال پردازی ها در آزمایشگاه های خود اختراع کردند.

دستگاهی که رویا های شما را ثبت و ضبط می نماید، دری به سوی تعامل بین دنیای واقعی و خیال پردازی ها

به گزارش خبرنگار فناوری وبلاگ اکسیژن، متفکران عظیم دنیا احتمالا بسیاری از راز های رویا ها را از دست داده اند. رنه دکارت، ریاضیدان و فیلسوف چنان از رویا پرده برداشت که وجود واقعیت را زیرسوال برد. او گفت: هرآنچه تا به حال به عنوان حقیقت پذیرفته ام به وسیله حواس به ذهن من خطور پیدا نموده است اما گاهی متوجه می شوم که آن ها مرا گول زده اند و کاملا خلاف واقعیت اند.

ژوانگزی، فیلسوف چینی قرن چهارم، در مقاله ای با عنوان رویای پروانه رویایی را تعریف کرد: نمی دانم آیا مردی بودم که پرواز می کرد یا پروانه ای رویا می دید که مرد است.

و فیلسوف شرقی Chogyal Mankhai Norbu نتیجه گرفت که همه احساسات ما (چشایی، بویایی، بینایی، شنوایی) صرفاً عناصر یک رویای عظیم تر هستند.

امروزه محققان MIT نیز مجذوب رویا ها شده اند. آن ها یک آزمایشگاه مخصوص خوابیدن با وسیله ای دستکش مانند اختراع نموده اند که به محققان اجازه می دهد تا هنگام خوابیدن در شرایط هیپنوگرافی (یک شرایط نیمه هوشیار زودگر بین خواب و هوشیاری) با سوژه ها ارتباط برقرار نمایند. این دستگاه که Dormino نام دارد، ضربان قلب، ریتم ماهیچه ها و میزان رسانایی پوست را ردیابی می نماید. این دستگاه به محققان ورود افراد به مراحل اولیه رویا را هشدار می دهد.

آدام هوروویتس، محقق این آزمایشگاه MIT می گوید: رویا دیدن تنها فکرکردن در شب است. وقتی شما وارد آن می شوید، صبح متفاوتی خواهید داشت اما ما درباره تجربه های این انتقال اطلاعات یا افکار پرسشی نداریم.

هنگامی که سوژه ها وارد مرحله انتقالی خواب می شوند، دستگاه Dormino کلمه یا دیگر صدا های صوتی را پخش می نماید. محققان یافته اند سوژه هایی که در جلسات خواب حضور دارند، این کلمات، صدا ها و دیگر محرک های مرتبط را به یاد می آورند.

هوروویتس معتقد است همانطور که محققان، فناوری های پیشرفته را برای بدست آوردن جزئیات بیشتری از حالت هیپنوگرافی طراحی می نمایند، Dormini درنهایت می تواند خلاقیت و حافظه را بهبود ببخشد. این امر دری را برای تعامل بین دنیای واقعی و مراحل خیال پردازی و تصور نیمه هوشیار که تا الان پوشیده مانده است، باز می نماید.

یکی دیگر از محققان MIT در حال آنالیز تاثیر بویایی در آزمایشات رویایی است. جودیت آمورس رایحه ای را طراحی نموده، هنگامی که سوژه به خواب می رود، این رایحه در هوا پخش می گردد. در جلسات بعدی، افراد خاطرات مرتبط با بو ها را به یاد آورده اند. آمورس امیدوار است که کوشش های او منجر به تسکین افراد مبتلا به تروما و PTSD (اختلال استرسی پس از آسیب روانی) گردد.

تجزیه و تحلیل رویا ها دارای تاریخچه ای غنی است. فروید برای پدیده خواب به دنبال توضیحات روانشناختی بود. در دهه شصت، ویلیام دمانت، محقق استنفورد، معروف به پدر داروی خواب اولین کسی بود که حرکت سریع چشم را به آغاز رویا مرتبط کرد.

مطالعه ای که در سال 1998 منتشر شد، آنالیز کرد که چگونه مغز عواطف، حواس و حافظه بلندمدت را در طول حالت های رویا هماهنگ می نماید. این مطالعه نظریه پردازانی را که معتقد بودند رویا ها بخش های تصادفی از حافظه ذخیره شده در مغز هستند، به چالش کشید.

پروفسور جان آنتروبوس چندین دهه خواب را مطالعه کرد. او نشان داد که رؤیا ها با اضطراب ما پیوند دارند، اما بعضی از پاسخ ها همچنان گیج نماینده هستند. آنتروبوس گفت: مغز یک ارگان تفسیری است و هنگامی که نواحی کمتری از مغز در خواب با هم ارتباط داشته باشند، روایت های عجیب و غریبی شکل می گیرند.

جذاب ترین ارزیابی برای نیک بوستروم، فیلسوف سوئدی در دانشگاه آکسفورد است. او می گوید که همه ما به احتمال زیاد در رویای دیجیتالی یک کامپیوتر زندگی می کنیم. با این حساب اگر همه ما یک رویا هستیم، پس رویا های خود ما چیست؟

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دستگاهی که رویا های شما را ثبت و ضبط می نماید، دری به سوی تعامل بین دنیای واقعی و خیال پردازی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاهی که رویا های شما را ثبت و ضبط می نماید، دری به سوی تعامل بین دنیای واقعی و خیال پردازی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید