دوره طلایی عربستان تمام شد، آینده مبهم پروژه نیوم

به گزارش وبلاگ اکسیژن به نقل از القدس العربی، ساندی تایمز انگلیس در مطلبی به قلم لوئیز کالاگان با عنوان دوره طلایی عربستان با توجه به فروپاشی قیمت نفت و کرونا در حال سپری و متلاشی شدن است، آورده است: رویاهای خیالی درباره شهری در صحرا و پروژه های محمد بن سلمان ولیعهد سعودی با کاهش قیمت نفت و شیوع کرونا در جهان بر باد رفته است؛ زیرا عربستان در برابر بحران مالی قرار گرفته است که هفته گذشته به اقدامات ریاضتی روی آورد و این اقداماتی جدید در سرزمین شاهزادگان صدها میلیاردی محسوب می گردد.

دوره طلایی عربستان تمام شد، آینده مبهم پروژه نیوم

این رسانه انگلیسی می نویسد: پروژه شهر نیوم با آینده ای مبهم روبرو است و گزارش ها از پیمانکاری که در نیوم کار می نماید، حکایت از آن دارد که ساعات کاری تیمش به نصف کاهش پیدا نموده است.

لوئیز کالاگان می نویسد: پروژه ها به تعویق خواهند افتاد. هر چند پروژه ها متوقف نشده است، اما با کندی صورت می گیرد. سرنوشت شهر نیوم نمونه ای از تغییراتی است که عربستان را درنوردیده است. در هفته گذشته دولت سعودی مالیات برارزش افزوده را افزایش داده است و این بار به سه برابر رسیده و از 5 درصد به 15 درصد رسیده است و حقوق کارکنان دولتی 220 پوند کاهش پیدا نموده است.

ساندی تایمز در ادامه به نقل از علی الاحمد روزنامه نگار سعودی آورده است: اقدامات ریاضتی افراد عیال وار را با مخمصه جدی روبرو نموده است به طوری که برای خرید کیسه برنج با مشکل روبرو هستند. این شاید بزرگترین چالش مالی سعودی از زمان تأسیس آن است.

این رسانه انگلیسی نوشت: عربستان از مدتها قبل از مسائل اقتصاد متکی بر نفت مطلع بود و از این رو به دنبال تنوع اقتصاد خود برآمد. برای مردم عادی و شاهزادگان روشن بود که روزهای ثروت بی حد و حصر تا ابد ادامه نخواهد داشت. یک جواهر فروش در سال 2018 گفت: می دانیم که اوضاع برای ما متفاوت خواهد بود و انتظارات پدرانمان را نداریم و باید به طور جدی کار کنیم.

ساندی تایمز در ادامه می نویسد: بیشتر سعودی ها در بخش دولتی کار می نمایند. آنها در شغل های رده پایین کار نمی نمایند و کارگران خارجی این کارها را انجام می دهند. اقتصاد تا حدزیادی در عربستان به نفت متکی است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دوره طلایی عربستان تمام شد، آینده مبهم پروژه نیوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوره طلایی عربستان تمام شد، آینده مبهم پروژه نیوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید