رحمانی فضلی: تعداد نمایندگان مجلس بایدافزایش یابد

به گزارش وبلاگ اکسیژن، وزیر کشور گفت: در مجلس شورای اسلامی هنوز نتوانستیم علی رغم تاکید خود نمایندگان بتوانیم تعداد نمایندگان را در بعضی شهرستان ها بخاطر جمعیت افزایش دهیم.

رحمانی فضلی: تعداد نمایندگان مجلس بایدافزایش یابد

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ اکسیژن، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور عصر امروز (سه شنبه) در آیین رونمایی از طرح کدگذاری عناصر و واحد های تقسیمات کشوری ضمن عرض تسلیت ایام محرم و آرزوی قبولی عزاداری ها، گفت: مسأله ای که امروز دوستان مطرح کردند مسأله مهمی است و از سال 62 تکلیف قانونی بوده و تا به امروز ادامه پیدا نموده، زیرا کار مسئله ای بوده است. مجموعه ای از داده ها و اطلاعات و نوع نگاه و تعریفی که دستگاه های مختلف به نوبت سرویس می دهند. یکپارچه سازی همه دستگاه ها و تبدیل آن به کد و شناسنامه کار طاقت فرسایی است.

وی اعلام کرد: مسأله مرز و حدود، جزء موضوعاتی است که ناگزیر از مراعات آن در همه زمان ها بوده ایم. محدوده ها و مرز ها میان کشور ها در حد یک متر موجب جنگ و خونریزی و درگیری های وسیع شده است. موضوعات مرزی در حوزه فرهنگی و اجتماعی و اعتقادی گنجانده شده است.

وزیر کشور توضیح داد: فارغ از مرز بین کشورها، در داخل هم با مرز ها روبرو هستیم. معین حدود مرز ها در مناطق مختلف کشور با توجه به اهمیت و ارزشی که در زمانی نسبت به موضوعی وجود داشته، اجرا شده است. زمانی شاید هدف مرزبندی سیاسی بوده است و حکام زمانی موظف به حفاظت و نگهبانی از منطقه خود بودند این مرز ها دارای ارزش بسیار بالایی بوده اند.

رحمانی فضلی اعلام کرد: از وقتی جلو رفتیم و بحث حکومت ها و دولت ها و برنامه ریزی های متمرکز مطرح می گردد، نوع نگاه ها عوض خواهد شد یعنی نظام متمرکز اداری باید به اقصی نقاط کشور خدمات اداری بدهد. پس بحث خدمات رسانی و توزیع منابع و امکانات مستلزم این است که حتما این تقسیم بندی ها داخل کشور انجام گردد. گاهی در مقام عمل این تقسیم بندی ها به سمت مسائل فرهنگی می رود و توام با اختلافات بسیار زیادی است.

وی اضافه نمود: حساسیت ها روی مناطق و نحوه تقسیمات و اجرای حدود و مرز ها در بسیاری از مناطق به فرهنگ تبدیل می گردد. ما وقتی در تقسیمات کشوری می خواهیم کاری انجام دهیم اولین مسأله که به دنبالش هستیم این است که آیا از نظر اجتماعی فضا مناسب است یا نه. اگر با تنش همراه باشد برای ما هزینه زیادی را به همراه دارد.

وزیر کشور تاکید نمود: یکی از موضوعاتی که به این آتش ها و مقاومت ها دامن می زد این بود که دستگاه های مختلف نسبت به مکان های اقامتی تعاریف متعددی داشتند که ما را در عمل دچار مشکل می کرد. تقسیم بندی در حوزه آبریز و محدوده های آن اگر با دقت انجام نگردد، همواره مسأله خواهیم داشت و واقعا هم داریم و میان استان ها چنین مباحث مهمی مطرح است.

رحمانی فضلی با بیان اینکه هر کد معنای خاص خود را دارد، گفت: محدوده های جغرافیایی و حریم ها نقش مهمی در توسعه کشور دارند. در همه شرایط فضای فرهنگی، اجتماعی، جغرافیایی باید رعایت گردد تا آن ها را به نقطه وحدت تبدیل کند. اصل برای ما ایران است و برای دادن خدمات و جذب مشارکت ناگزیر به تقسیم بندی هستیم و آثار آن در عمل بسیار زیاد است.

وی اضافه نمود: موضوع انتخابات بسیار مهم است و ارتباطش با محدوده های جغرافیایی کاملا انطباق دارد. در مجلس شورای اسلامی هنوز نتوانستیم علی رغم تاکید خود نمایندگان بتوانیم تعداد نمایندگان را در بعضی شهرستان ها بخاطر جمعیت افزایش دهیم. پیشنهاد داده شده، اما خود نمایندگان بر مبنای همین اقدامات آن را نپذیرفتند. همین مسأله چقدر مشکل ایجاد می نماید؟ با دادن یک روستا به بک بخش می توان تعداد نمایندگان را جابجا کرد.

وزیر کشور اظهار داشت: اگر خداوند توفیق دهد و مسئولین بعدی بیایند و اختیارات مخصوصا اختیارات مالی را به مناطق بسپارند و مناطق را براساس توان و ظرفیت های که دارند مدیریت نمایند شرایط بهتری خواهیم داشت. این کدگذاری ها و این نوع عملیات در نوع اقدامات می تواند برای ما بسیار موثری باشد. استانداران ما در مناطق استانی در معین و تایید و برطرف اختلافات خیلی زحمت کشیدند. ما بستر آماده ای داریم که می توانیم براساس آن برنامه ریزی کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "رحمانی فضلی: تعداد نمایندگان مجلس بایدافزایش یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رحمانی فضلی: تعداد نمایندگان مجلس بایدافزایش یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید