روش هایی برای ضدعفونی میوه و خشکبار در برابر ویروس کرونا

به گزارش وبلاگ اکسیژن، مهر/ برای ضدعفونی کردن خشکبار به روش های گفته شده عمل می کنیم.

روش هایی برای ضدعفونی میوه و خشکبار در برابر ویروس کرونا

خشکباری مانند برگه و کشمش را می توانید پیش از مصرف بشویید ، سپس در ظرفی مناسب با حرارت مایکروفر، فر یا آفتاب خشک کنید.

توجه کنید که بهتر است تا حد امکان از خشکبار بسته بندی شده بهره ببرید، اما روش هایی برای ضد عفونی کردن این اقلام وجود دارد.

روش اول: استفاده از دمای مرطوب به این شکل که در یک قابلمه ابتدا 2 تا 3 قاشق غذاخوری آب بریزید و پس از اضافه کردن خشکبار به آن در ظرف را بگذارید و به آن حرارت دهید. پس از 3 تا 5 دقیقه آب ظرف تبخیر می گردد و می توانید خشکبار را خارج و هوادهی کنید.

روش دوم: استفاده از مایکروویو نیز می تواند مؤثر باشد. ابتدا خشکبار را درون ظرف مناسب قرار دهید سپس به مدت 3 تا 4 دقیقه در مایکروویو بگذارید. در این شرایط دمای خشکبار به بالای 50 درجه سانتی گراد می رسد و ویروس های آن از بین می رود.

ضدعفونی کردن میوه و سبزی

به طور کلی می توان برای ضدعفونی کردن میوه و سبزی از سه روش استفاده کرد.

روش اول: استفاده از آب ژاول یا وایتکس رایج در منازل به صورتی که به ازای هر یک لیتر آب 2 تا 4 قطره مایع ظرف شویی و یک تا 2 قطره وایتکس به کار ببریم ، سپس سبزی ها را به مدت 3 دقیقه و میوه ها را به مدت 5 دقیقه در این محلول قرار دهیم و پس از آن برای از بین بردن بقیه آثار شیمیایی، سبزی و میوه را دوباره با آب بشوییم تا کاملاً تمیز شوند.

روش دوم: استفاده از جوش شیرین یا بی کربنات سدیم نیز مؤثر خواهد بود به این صورت که یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک لیتر آب به همراه 2 تا 4 قطره مایع ظرف شویی بریزید و کاملاً حل کنید سپس میوه و سبزی را داخل محلول بگذارید و مانند روش اول پس از 3 تا 5 دقیقه از محلول خارج و با آب معمولی دوباره آن ها را آبکشی کنید.

روش سوم: استفاده از آب گرم برای میوه ها به ویژه مرکبات، سیب، موز و کیوی است، البته در نظر بگیرید که دقت در انجام صحیح این فرایند بسیار مهم است. ابتدا ظرف را با آب گرم 50 تا 60 درجه به همراه 2 تا 4 قطره مایع ظرف شویی پر کنید و میوه ها را به مدت یک دقیقه تا 45 ثانیه در آب غوطه ور سازید سپس آن ها را خارج کنید و مجدد بشویید. دقت کنید زمان ماندگاری میوه ها در آب بیش از مدت قید شده نباشد چراکه سبب کاهش ماندگاری میوه ها می گردد.

منبع: همگردی

به "روش هایی برای ضدعفونی میوه و خشکبار در برابر ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش هایی برای ضدعفونی میوه و خشکبار در برابر ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید