ساخت واکسن ایرانی کرونا همپای جهان ، نظارت مستقیم وزیر بهداشت

به گزارش وبلاگ اکسیژن، سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه دانش فنی ساخت واکسن کرونا در ایران نیز پا به پای جهان جلو می رود و وزیر بهداشت مستقیما بر این موضوع نظارت دارد، گفت: با این حال اگر واکسنی در کشورهای دیگر ساخته گردد و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت باشد، قطعا ما نیز از آن استقبال خواهیم کرد.

ساخت واکسن ایرانی کرونا همپای جهان ، نظارت مستقیم وزیر بهداشت

دکتر سیما سادات لاری در گفت وگو با وبلاگ اکسیژن، درباره آخرین نتایج حاصل از اقدامات دانشمندان ایرانی برای فراوری واکسن کرونا، گفت: دانشمندان ایرانی همپای سایر کشورهای جهان در حال تحقیق بر روی واکسن کرونا هستند.

وی با بیان اینکه ساخت هر نوعی از واکسن از سه مرحله آزمایشگاهی، تست حیوانی و تست انسانی برخوردار است، اضافه نمود: دانش فنی ساخت واکسن کرونا در ایران نیز پا به پای جهان جلو می رود و شخص وزیر بهداشت نیز مستقیما بر این موضوع نظارت دارند و اخیرا نیز اعلام کردند تست های حیوانی واکسن پاس شده است.

لاری ادامه داد: البته برای هر واکسنی بحث بی خطر بودن و اثربخشی آن بسیار مهم است. همچنین تعیین است که فراوری صنعتی واکسن با فراوری آزمایشگاهی متفاوت است و از فرایند ای طولانی برخوردار است.

وی تاکید نمود: در مجموع در زمینه ساخت واکسن کرونا پا به پای جهان مجهزیم، جلو می رویم و عقب تر از جهان نیستیم. شخص وزیر بهداشت نیز بر این موضوع نظارت مستقیم دارند وجزییات موضوع در هر مرحله از سوی شخص وزیر اعلام می گردد.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در پاسخ به سوال وبلاگ اکسیژن درباره مباحث مطرح شده در زمینه واکسن اروپایی کرونا و اینکه آیا ایران درخواستی برای خرید این واکسن داشته یا خیر، گفت: اگر واکسنی در کشوری فراوری گردد و سازمان جهانی بهداشت نیز آن را تایید کند، قطعا ما نیز درخواست استفاده از آن را خواهیم داشت. اما هنوز اطلاعاتی در این زمینه نیامده است.

وی در ادامه صحبت هایش تاکید نمود: البته فرایند فراوری واکسن فرایند ای طولانی است و به همین دلیل هم بزودی و قطعا تا یکسال آینده واکسنی فراوری نخواهد شد. با این حال اگر واکسنی در کشورهای دیگر ساخته گردد و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت باشد، قطعا ما نیز از آن استقبال خواهیم کرد و برای تامین آن اقدام می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ساخت واکسن ایرانی کرونا همپای جهان ، نظارت مستقیم وزیر بهداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت واکسن ایرانی کرونا همپای جهان ، نظارت مستقیم وزیر بهداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید