سوء استفاده از بیماری کرونا در مشخص دستمزد ، تعدیل و اخراج کارگران از پیامدهای دوره پسا کرونا

به گزارش وبلاگ اکسیژن، عضو شورای عالی کار با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا تبعات و مسائل عدیده ای را از نظر شغلی و تامین مخارج زندگی برای کارگران ایجاد خواهد نمود، گفت: پیش بینی می گردد با توجه به شرایط کسب و کار و فراوری بسیاری از کارگران تعدیل یا از کار بیکار شوند و در سال آینده با شرایط دشواری روبرو باشند.

سوء استفاده از بیماری کرونا در مشخص دستمزد ، تعدیل و اخراج کارگران از پیامدهای دوره پسا کرونا

به گزارش وبلاگ اکسیژن مهرزاد مویدی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا استان فارس، با بیان اینکه مسائلی که در دوره پس از کرونا برای کارگران به وجود خواهد آمد نگرانی هایی را برای فعالان کارگری ایجاد نموده است، اضافه نمود: پیش بینی ما این است که در سال 99 مسائلی که پس از بیماری کرونا به وجود می آید سبب گردد که کارگران با تعدیل نیرو در کارخانه ها و محیط های کاری روبرو شوند.

وی با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی ایجاد شده بر اثر بیماری کرونا باعث شده که هیچ کار و فعالیتی انجام نگردد، ادامه داد: طبق بر آوردی که اجرا شده متاسفانه شیوع این ویروس سبب شده اقتصاد فلج گردد.

مویدی توضیح داد: بی شک شرایط به وجود آمده سبب شده که اقتصاد در چرخه خود حرکت نکند و طبیعی است زمانی که چرخه اقتصاد راکد گردد کالایی هم به فروش نمی رسد که تمام این مسائل باعث خواهد شد ، کارگران در شرایط نامناسبی قرار بگیرند.

مویدی با اشاره به اینکه مسائل موجود، کارگران و کارفرماها را تا سه الی چهار ماه بعد از بهبود شرایط کرونا با مسائلی روبرو می نماید، ادامه داد: بیماری کرونا یک موضوع جهانی است بنابر این روی ریل افتادن فعالیت های کارخانه ها و واحدهای فراوریی سه الی چهار ماه زمان می برد.

عضو شورای عالی کار در ادامه با اشاره به اینکه در دوران پسا کرونا فعالیت افراد و فراوری نمایندگان با یک تاخیر زمانی انجام می گردد، اضافه نمود: بی شک اقداماتی مانند آزاد شدن فروش اجناس و کالاها در زمان پسا کرونا به مراتب مانند حال انجام نمی گردد که این مهم سبب خواهد شد شرایط به گونه ای رقم بخورد که مسائل اقتصادی افزایش یابد.

مویدی در ادامه با اشاره به اینکه بی شک زمانی که فعالیتی انجام نگردد و کاری نباشد اقتصاد متضرر گردد، اعلام کرد: اگرچه کارفرما و کارگر دو رکن اقتصاد را تشکیل می دهند بنابر این شرایط نامطلوب اقتصادی در مرحله نخست بیش از همه بر روی کارگر و کارفرما تاثیر می گذارد.

شیوع کرونا بیشترین آسیب را به کارگران وارد کرد

وی با بیان اینکه بی شک کارگران و کارفرماها در زمان هایی که فراوری انجام نمی گردد هیچ سود و منفعتی نمی برند، اضافه نمود: شیوع بیماری کرونا و تعطیلی کارخانه بیشترین ضرر را به قشر کارگر وارد کرد.

مویدی ادامه داد: شیوع بیماری کرونا سبب شد که کارخانه ها و واحدهای فراوریی کارگران را به صورت اجبار به مرخصی بفرستند و کارفرماها مدت زمان مرخصی کارگران را کم نمایند.

در حال حاضر با بیمه بیکاری کارگران موافقت نمی گردد

عضو شورای عالی کار در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر با موضوع بیمه بیکاری کارگران موافقت نمی گردد، ادامه داد: عملیاتی شدن این بخش باعث می گردد تا کارگران بتوانند دو الی سه ماه از این بیمه استفاده نمایند.

مسئولان اهمیتی به زندگی کارگران نمی دهند

وی با بیان اینکه گل و بلبل نشان دادن شرایط کارگران در شرایط فعلی چندان مطلوب و راضی نماینده نیست، خاطر نشان کرد: اگرچه در حال حاضر در گوشه و کنار مطرح می گردد که مسئولان شرایط را برای کارگران و کارفرماها آماده نموده اند اما در واقعیت اینگونه نیست و تنها آرام بودن این دو قشر مد نظر مسئولان است.

از همین رو مویدی اعتقاد دارد که در حال حاضر چگونه زندگی کردن و گذراندن امور کارگران چندات مد نظر مسئولان قرار ندارد.

عضو شورای عالی کار با بیان اینکه در حال حاضر بیماری کرونا باعث شده که تمام افراد و کارگران در خانه بمانند، ادامه داد: در این شرایط هیچ کس از زندگی کارگران با خبر نیست که این قشر چگونه و چطور امورات شان را می گذرانند.

وی در ادامه به مسائلی که بیماری کرونا برای جامعه کارگری ایجاد نموده است اشاره نمود و گفت: در حال حاضر کارگران به دلیل مسائلی که ویروس چینی برای کارفرمایان ایجاد نموده است ناچارند که از مرخصی سالیانه استفاده نمایند که این امر باعث می گردد پس از بازگشت به کار مرخصی های شان بسوزد و از بین برود.

مویدی در ادامه با بیان اینکه نبود فراوری باعث شده که کارفرماها حقوقی کارگران را با سه الی چهار ماه تاخیر بپردازند اضافه نمود: کارخانه و واحدهای فراوریی که در ماه های گذشته به دلایل متعددی سه الی چهارماه حقوق کارگران را نپرداخته اند مسائل موجود باعث می گردد که مدت زمان پرداخت به هفت الی هشت ماه افزایش پیدا کند.

عضو شورای عالی کار با اشاره به اینکه در حال حاضر مسئولان به هیچ وجه مسائل کارگران و کارفرماها را حل ننموده اند اضافه نمود: مسئولان همیشه فکر و ذهن شان را بر روی آرام بودن قشر کارگران معطوف نموده اند نه حل مسائل!

مویدی اعلام کرد: زمانی که مسئولان اقدام به تعطیلی کارخانه ها و رستوران ها می نمایند باید تدابیر حمایتی را نیز مد نظر قرار دهند تا مسائل کارگران خانه نشین حل گردد تا بابت این تعطیلی تصمیماتی مانند پرداخت بیمه بیکاری به این قشر اتخاذ نمایند.

کارگران هنوز از بیمه بیکاری استفاده ننموده اند

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کارگران به هیچ وجه از بیمه بیکاری استفاده ننموده اند، اضافه نمود: پرداخت بیمه بیکاری یک موضوع ملی است و تصمیمات آن باید در سطح کلان اتخاذ گردد.

عضو شورای عالی کار در ادامه با اشاره به اینکه تصمیمات و کوشش مسئولین بیشتر در رابطه با عدم مراجعه افراد به ادارات و ارگان ها بوده است اضافه نمود: اما هنوز یک تصمیم و اقدامی در حوزه اقتصاد رخ نداده است بطوریکه مسائل کارگران همچنان پا برجاست و روز به روز بیشتر هم می گردد.

وی با اشاره به اینکه استفاده از بیمه بیکاری حق کارگران است اضافه نمود: در حال حاضر تعطیلات حاصل از بیماری کرونا باعث شده که عده ای از کارگران در موضوعاتی مانند سخت و زیان آور مشاغل متضرر شوند.

دولتی ها و کارفرماها در موضوع معین دستمزد از بیماری کرونا سو استفاده می نمایند

وی با اشاره به اینکه میزان دستمزد کارگران در سال 99 با در نظر دریافت شرایط اقتصادی نباید کمتر از سه میلیون و هشتصد هزار الی چهار میلیون تومان باشد اضافه نمود: اگرچه کارفرماها بر افزایش 15 الی 18 درصدی حقوق کارگران اصرار دارند اما نباید فراموش کرد که این مهم گره ای را از شرایط کارگران باز نمی نماید.

مویدی با اشاره به اینکه شرایط فعلی سبب شده که دولتی ها و کارفرماها در موضوع معین دستمزد از بیماری کرونا سو استفاده نمایند ادامه داد: در حال حاضر شیوع کرونا سبب شده که افراد مسائل اقتصادی را بر گردن کارگران بیندازند در صورتیکه کارگران باید در ابتدای سال و بعد از موضوع ویروس چینی حقوق کارگران باید پرداخت گردد.

عضو شورای عالی کار در ادامه با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا به هیچ وجه نباید مانع از افزایش دستمزد و حقوق کارگران گردد اعلام کرد: میزان حقوقی که مد نظر کارفرماها است نه منطقی است و نه توجیه قانونی دارد.

وی با اشاره به اینکه به نظر می رسد دولت مسائل اقتصادی را به ضرر کارگران تمام کند، ادامه داد: کارفرماها هم هر ساله در موضوع دستمزد موانعی را ایجاد می نمایند و این در حالی است که امروز حقوق کمتر از سه میلیون تومان دردی از کارگران را دوا نمی نماید.

گفت و گو: محمدرضا طاهری - استان فارس

منبع: همشهری آنلاین

به "سوء استفاده از بیماری کرونا در مشخص دستمزد ، تعدیل و اخراج کارگران از پیامدهای دوره پسا کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوء استفاده از بیماری کرونا در مشخص دستمزد ، تعدیل و اخراج کارگران از پیامدهای دوره پسا کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید