ماهواره ناهید 1 آماده پرتاب شد

به گزارش وبلاگ اکسیژن، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به شرایط کنونی طراحی و ساخت 3 ماهواره در پژوهشگاه فضایی ایران گفت: در حال حاضر ماهواره مخابراتی ناهید 1 آماده پرتاب است.

ماهواره ناهید 1 آماده پرتاب شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ اکسیژن به نقل از وزارت ارتباطات، محمدجواد آذری جهرمی با تأکید براین که فعالیت هفت سال گذشته این پژوهشگاه در پیشرفت فناوری فضایی تاثیرگذار بوده است ، گفت: توسعه علم و فناوری های فضایی از افتخارات کشورایران بوده و باعث اقتدار ما در عرصه های اجتماعی، مالی و امنیتی و یکی از ضروریات هر کشور است.

وی اضافه کرد : در حال حاضر فناوری فضایی به عنوان ایجاد زمینه های رقابتی در میان کشورها شناخته شده و مبنایی برای مقایسه از نظر توسعه مالی و صنعتی کشورهاست. با توجه به ویژگی ها و کاربردهای منحصر به فرد فناوری های فضایی در اموری همچون ارتباطات، مخابرات، سنجش از دور، آموزش از دور، مکان یابی و ناوبری، زندگی بدون استفاده از فضا دیگر متصور نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیح داد: ایران نیز تا به امروز فعالیت هایی چشمگیری در حوزه فضایی صورت داده و توانسته به چرخه فضایی دست یابد و پژوهشگاه فضایی ایران، از جمله نهادهای تاثیرگذار برای توسعه این فناوری در کشور به شمار می رود. این پژوهشگاه در حوزه های مختلف فناوری های فضایی از جمله طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی و سنجشی، تراسترها و موتورهای پیشران، بلوک انتقال مداری، بالن مخابراتی، خدمات فضاپایه و کاربرد آن در مدیریت بحران در بلایای طبیعی، موفقیت های ارزشمندی داشته که پشتوانه ای قوی برای حوزه فضایی کشور است.

آذری جهرمی ادامه داد: پژوهشگاه در امسال با حرکتی برنامه ریزی شده با استفاده از داده های سنجش از دور فضایی با برآورد خسارت ناشی از سیل فروردین 98 با استفاده از بالن مخابراتی در ارائه سرویس اینترنت رایگان به این مناطق یاری شایانی به ستاد مدیریت بحران کرد و نیز خدمات به زائران اربعین حسینی میلیاردها تومان برای کشور صرفه جویی مالی به همراه داشت که می توان از آن به عنوان خدمات فضاپایه پژوهشگاه فضایی نام برد.

وی اعلام کرد: در حوزه طراحی و ساخت ماهواره نیز ماهواره مخابراتی ناهید 1 را به سرانجام رسانده که آماده پرتاب است و ماهواره سنجشی پارس 2 هم در دست تجمیع است، همچنین مدل مهندسی ماهواره ناهید 2 نیز سرانجام رسیده و مراحل ساخت مدل کیفی و پروازی آن در دست اقدام است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: درحوزه موتورهای فضایی، آزمایش موتور آرش از دیگر موفقیت های بزرگ و ارزشمند این پژوهشگاه است، ضمن اینکه تست های نمونه کیفی سامانه بلوک مداری را هم با موفقیت پشت سر گذاشته است. در حوزه توسعه فناوری های فضایی نیز این پژوهشگاه موفقیت های مهمی را به دست آورده است که طراحی و ساخت پین پولر و چرخ عکس العملی، باتری های فضایی، پنل خورشیدی و حسگرها از آن جمله است که هر کدام در حوزه پروژه های فضایی کاربرد دارد و نمونه شاخص آن، استفاده از چرخ عکس العملی ساخت پژوهشگاه فضایی ایران در پروژه ملی ماهواره سنجشی ظفر است.

وی خاطر نشان کرد: مهم ترین مسأله درحوزه فضایی این است که همه این موفقیت ها در شرایطی حاصل شد که کشور و به ویژه حوزه فضایی در تحریم بوده و دستیابی به این فناوری ها ممکن نبوده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ماهواره ناهید 1 آماده پرتاب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهواره ناهید 1 آماده پرتاب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید