ماهی قرمزها می توانند ناقل کروناویروس باشند؟

به گزارش وبلاگ اکسیژن، ایسنا/ یک دامپزشک گفت: زیرخانواده ای از کرونا ویروس ها در مدفوع ماهی های زینتی از جمله ماهی قرمز دیده شده است اما تا به امروز هیچگونه گزارش علمی مبنی بر اینکه این ماهی ها می توانند ناقل کروناویروس جدید (کووید 19) باشند، منتشر نشده است.

ماهی قرمزها می توانند ناقل کروناویروس باشند؟

پیمان محمدزاده اظهار کرد: تصور بیشتر افراد جامعه این است که ماهی قرمزها از کشور چین وارد می شوند درحالی که این تصور اشتباهی است. طی سالیان دور ماهی قرمزها برای اولین بار از مبدا چین وارد کشور ما شدند اما این نوع از ماهی ها در حال حاضر کاملا در داخل کشور پرورش می یابند.

محمدزاده با تاکید بر اینکه در حال حاضر منشا ورود این ماهی ها به ایران کشور چین نیست، توضیح داد: در کشور ما سالانه 70 میلیون ماهی قرمز فراوری می گردد.

این دامپزشک در ادامه درباره اینکه آیا ماهی قرمزها می توانند به ویروس کرونا مبتلا شوند، شرح داد: خانواده کروناویروس ها خانواده بزرگی هستند و یکی از زیر خانواده های آن تورو ویروس (toro virinae) است. در این زیر خانواده کروناویروس ها، بافینی ویروس ها (bafini virus) وجود دارند که در مدفوع ماهی های زینتی از جمله ماهی قرمزها مشاهده شده است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه زیر خانواده ای از کروناویروس ها در ماهی قرمزها دیده شده است اما تا به امروز هیچ گزارشی علمی مبنی بر اینکه ماهی های زینتی از جمله ماهی قرمزها می توانند میزبان کروناویروس جدید(کووید 19) باشند، منتشر نشده است.

برای احتیاط سال جاری ماهی قرمز نخرید

محمدزاده با تاکید بر اینکه برای احتیاط مردم تا جایی که امکان دارد از خرید ماهی قرمز خودداری نمایند، توضیح داد: در حال حاضر توصیه وزارت بهداشت قرنطینه خانگی است و بهتر است که عموم افراد برای خریدهای نوروزی از جمله ماهی قرمز از خانه خود خارج نشوند.

این دامپزشک در خاتمه تاکید نمود که چنانچه افراد با ماهی قرمز تماس فیزیکی داشتند بلافاصله دست های خود را با آب و صابون به مدت 30 ثانیه بشویند.

منبع: همگردی

به "ماهی قرمزها می توانند ناقل کروناویروس باشند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهی قرمزها می توانند ناقل کروناویروس باشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید