واکنش بورس به عرضه های اولیه عظیم چه خواهد بود؟

به گزارش وبلاگ اکسیژن، به گزارش تجارت نیوز، عرضه اولیه آریا و شستا در راه هستند. واکنش بورس به عرضه های اولیه عظیم چه خواهد بود؟ بازار سهام نسبت به عرضه اولیه های عظیم چه واکنشی نشان خواهد داد؟ سهامداران اکنون در انتظار عرضه اولیه آریا و شستا هستند که احتمالا تا دو هفته آینده انجام خواهد شد. اما آیا این چنین عرضه اولیه هایی در فرایند بازار سهام هم تاثیر خواهند گذاشت؟

واکنش بورس به عرضه های اولیه عظیم چه خواهد بود؟

در این مورد دنیای بورس در تحلیلی کوتاه نوشته است: یکی از موارد قابل توجهی که در قبال سهام تازه وارد می توان عنوان کرد اثر دو گانه ای است که عرضه اولیه بر کلیت بازار می تواند داشته باشد. یکی از اثرات آن، فشار ناشی از تامین نقدینگی عرضه های اولیه با فروش دیگر نمادهای بازار است.

اما در هفته اخیر به صورت تعیین جهش شاخص کل بورس تهران در مواجهه با یک عرضه اولیه عظیم 1800 میلیارد تومانی تا حدود زیادی این فرض را زیر سوال برد.

شاید این گونه به نظر رسد که با معاملات خرد نزدیک به 9 هزار میلیارد تومانی سهام، تامین حجم نقدینگی 1800 میلیارد تومانی چندان سخت نیست. اما به صورت تعیین باید میان گردش نقدینگی در بازار (ارزش معاملات) و میزان نقدینگی جذب شده تفکیک قائل شد.

بر این اساس اگر ضریبی برای گردش نقدینگی در بازار تعریف می کنیم میزان واقعی نقدینگی که ارزش معاملات 9 هزار میلیارد تومانی را ایجاد می نماید کمتر از این عدد است. اما در عرضه اولیه دقیقا 1800 میلیارد تومان از سمت یک سهام دار جذب می گردد و به نوعی این عدد می تواند از معادلات خارج گردد.

اما اگر میزان جذب نقدینگی تا به این حد بالا است پس چرا اثر آن چنانی بر بازار سهام ما نداشته است و آیا عرضه های سنگین تر نیز بر معاملات سهام بی تاثیر خواهد بود. آنالیز کدهای معاملاتی نتایج جالبی را به دنبال داشت. آمار به دست آمده از سپرده گذاری مرکزی نشان می دهد که تا خاتمه سال 98 تعداد کل کدها به 11 میلیون و 665 هزار عدد رسیده است. اما نکته جالب توجه این که حدود 9 درصد از کل تعداد کدها حداقل فعالیت را در معاملات سهام دارند.

کمتر از یک میلیون و صد هزار معاملاتی به صورت میانگین بین یک تا ده معامله را در ماه انجام می دهند. حالا این عدد را اگر با میزان مشارکت در عرضه های اولیه یعنی تعداد کد معاملاتی نزدیک به یک میلیون و 700 هزار نفری مقایسه کنیم می توان به نتایج جالبی دست یافت.

می توان گفت افرادی که بین یک تا ده معامله انجام می دهند تا حدود زیادی اثر آن چنانی در رویه قیمتی سهام ندارند. بر اساس آمار سپرده گذاری افرادی بین 11 تا 20 معامله را در ماه انجام می دهند به حدود 126 هزار کد کاهش پیدا می نمایند.

بر این اساس به صورت تعیین می توان گفت تعداد زیادی از کدهای خریدار عرضه اولیه در معاملات عادی سهام شرکت ندارند و تنها برای عرضه های اولیه حاضر می شوند (اثر دوم: جذب نقدینگی تازه به بازار سهام به واسطه عرضه اولیه). در نتیجه در عرضه اولیه جدید احتمالا نقدینگی مورد احتیاج خود را یا ازعرضه اولیه قبلی تامین نموده یا این که نقدینگی جدیدی را به بازار اضافه می نمایند.

اما در معاملات روز بعد از عرضه اولیه شاهد تشکیل صف های خرید بسیار سنگین، بعضا تا چندین برابر حجم عرضه هستیم که به نظر می رسد این بخش نیز مشتریان خاص و کدهای ویژه را داشته است که امید بالایی دارند از رانت این بخش استفاده نمایند.

بر این اساس به نظر می رسد عرضه های اولیه به خوبی در حال جذب نقدینگی تازه به بازار است. در چنین شرایطی شرایط عرضه اولیه صبا یا عرضه های اولیه پتروشیمی آریاساسول یا سرمایه گذاری تامین اجتماعی در هفته های آینده از نگاه نگارنده جالب خواهد بود. به نظر می رسد بتوان شاهد تغییری در معادلات عرضه های اولیه به دنبال عرضه های آینده باشیم که رصد این موضوع جذاب خواهد بود.

در چنین شرایطی و با انتظار برای عرضه های اولیه سنگین مانند عرضه اولیه امروز صبا و با وجود این که به نظر می رسد عرضه اولیه و نقدینگی جذب شده اثری بر معاملات سهام نداشته است، این سوال مطرح می گردد که آیا عرضه اولیه نزدیک به 6 هزار میلیارد تومان احتمالا طی دو هفته آینده نیز اثری معاملات سهام نخواهد داشت؟

محاسبات اولیه نشان می دهد که ده درصد آریا ساسول می تواند نقدینگی معادل صبا را از بازار جذب کند. 12 درصد عرضه شستا نیز به نظر می رسد بتواند تا 4500 میلیارد تومان نقدینگی جذب کند. البته گران فروشی های اخیر عرضه اولیه مبنای این محاسبات بوده است و امیدواریم که ارزش گذاری های منصفانه تری را برای سهام تازه وارد ببینیم.

حال که به نظر می رسد عرضه های اولیه نقدینگی تازه نفس به خود جذب می نمایند آیا عرضه های اولیه آینده به صورت کامل در سقف قیمتی انجام می گردد؟ آیا نقدینگی مورد احتیاج برای عرضه های اولیه آینده نیز مانند صبا اثر آن چنانی بر دیگر نمادهای بازار نخواهد داشت؟ تمام این موارد می تواند عرضه های آینده را از منظر تحلیلی جذاب تر از همواره کند.

منبع: تجارت نیوز

به "واکنش بورس به عرضه های اولیه عظیم چه خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش بورس به عرضه های اولیه عظیم چه خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید