پهنای باند یکی از اصلی ترین معضلات ناشران در راه الکترونیکی شدن

به گزارش وبلاگ اکسیژن، میلاد حسینیان، مدیر مسئول انتشارات اطلس پیدایش در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران درباره اهمیت تقویت زیرساخت های فناوری و پلت فرم ها برای ارائه خدمات الکترونیک به ناشران در دوران بحران کرونا گفت: اولین موضوعی که باید به آن اشاره کنم این است که بحران کرونا نشان داد که ناشران برای استفاده از فضای مجازی و فناوری برای ادامه فعالیت هایشان چندان حق انتخاب ندارند؛ درواقع تنوع بسترها و پلت فرم ها طیف مطلوبی ندارد که ناشران بخواهند با توجه به نیازهایشان از آن ها بهره بگیرند.

پهنای باند یکی از اصلی ترین معضلات ناشران در راه الکترونیکی شدن

وی اضافه نمود: ما مجبوریم جهت الکترونیکی شدن را بپیماییم درواقع چه بخواهیم و نخواهیم راهیست که باید برویم. باید گفت بحران کرونا در این فرآیند تسریع به وجود آورده است. این دوران باعث شد ناشران ایرادات زیادی از بسترهای فناوری محور دربیاورند که می تواند زمینه پیشرفت های بسیاری در این عرصه باشد. در حقیقت فناوری در نشر دیگر یک آپشن نیست بلکه یک اجبار است که باید نگاه جدی تری به آن داشت.

وی با اشاره به بسترها در فضای مجازی گفت: متاسفانه بسترها در فضای مجازی از جمله پهنای باند مورد احتیاج برای فعالیت های اینچنین بسیار محدود است. بسترهای فعلی باعث شده اند که رسانه های ما اغلب یک طرفه باشند و همیشه اظطراب برای برقراری ارتباط با مخاطب برای برگزاری جلسات رونمایی یا نقد کتاب به دلیل نداشتن یک بستر ویدئو کنفرانس قوی در کشور همیشه وجود داشته باشد.

حسینیان گفت: در شرایط فعلی توسعه پهنای باند برای برطرف مسائل مذکور و همچنین برای راحتی ناشران در جهت الکترونیکی شدن ضرورت زیادی دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه انحصار پخش زنده متعلق به صدا و سیما است، بستر قانونی و مطمئنی برای ناشران در این زمینه هنوز وجود ندارد. پیشرفت در این عرصه ها احتیاجمند حمایت همه جانبه از سوی نهادها و سازمان های مختلف است و همگی باید به یاری برنامه نویسان آیند تا نشر سرعت بیشتری در استفاده از فناوری ها را در اختیار بگیرد.

مدیر مسئول انتشارات اطلس پیدایش گفت: با توجه به اینکه فضای اینترنتی هنوز در کشورمان فضای پایداری نیست و کم یا قطع شدن سرعت همیشه مشکل اصلی است باید راه چاره مطمئن تری برای حل آن در نظر گرفت.

وی اضافه نمود: قدم گذاشتن در این جهت کمی غیرقابل پیش بینی است برای مثال چندی پیش زمانی که هنوز ویروس کرونا شیوع پیدا نکرده بود یکی از جلسات آنلاین ما که نزدیک به نود نفر در حال مشاهده آن بودند به علت قطع شدن اینترنت لغو شد، بنابراین وجود تغییرات فنی مکرر و معین در این فرآیند بی نطمی به وجود می آورد که احتیاجمند سازمان دهی و نظم است.

وی با اشاره به کافی بودن یا نبودن خدمات پلت فرم ها گفت: امروز احتیاج اصلی ناشران درباره اپلیکیشن های ایرانی حمایت همه جانبه آن ها از ناشران به ویژه در زمینه حفط محتوا است. برای مثال دادن تعهد به کاربر یکی از امکاناتی است که باید به ناشران بدهند. در واقع عظیم ترین نگرانی ناشران حفط رعایت حق نشر است که انتظار می رود پلت فرم ها آن نوع از فناوری را در بسترهایشان به کار گیرند که خیال ناشر را از انتشار غیرقانونی کتابش راحت کند.

حسینیان گفت: در واقع ناشران احتیاج به پلت فرم های امن دارند که خدمات همه جانبه ای به ناشران و مخاطبان ارائه دهند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "پهنای باند یکی از اصلی ترین معضلات ناشران در راه الکترونیکی شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پهنای باند یکی از اصلی ترین معضلات ناشران در راه الکترونیکی شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید