چگونه توصیه های بهداشتی درباره کرونا را به بچه ها آموزش دهیم؟

به گزارش وبلاگ اکسیژن، یک روانشناس اجتماعی با بیان اینکه زمانی که در جامعه با مسئله ای مانند ویروس کرونا روبرو هستیم ممکن است افراد دچار اضطراب فراگیر شوند، گفت: این اضطراب در نهایت به عنوان تنش اجتماعی در جامعه بروز می یابد؛ این درحالیست که در این شرایط باید خود را به آرامش برسانیم و برای جلوگیری از گسترش آن به توصیه های پیشگیرانه سازمان بهداشت جهانی عمل کنیم.

چگونه توصیه های بهداشتی درباره کرونا را به بچه ها آموزش دهیم؟

مهرداد فلاطونی در گفت وگو با وبلاگ اکسیژن، اظهار کرد: در دنیا هستی اتفاقاتی رخ می دهد که تحت کنترل ما نیست، اتفاقاتی که می تواند روان انسان ها را تحت تاثیر قرار دهد، اما اگر نتوانیم اضطراب ناشی از این اتفاقات را کاهش دهیم، هورمون کورتیزول در بدن ترشح و در پی آن سیستم ایمنی بدن تضعیف می گردد.

به گفته وی، به طور قطع ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن نه تنها فرد را مستعد ابتلا به ویروس کرونا بلکه مستعد ابتلا به بیماری های دیگری نیز خواهد نمود.

وی در ادامه با بیان اینکه انسان ها براساس عوامل مختلفی دچار اضطراب و ترس می شوند، اظهار کرد: بیماری های سایکوسوماتیک (بیماری های روان تنی) بیماری های جسمانی هستند که ریشه در مسائل روانی دارد. زمانی که در جامعه با مسئله ای مانند ویروس کرونا روبرو هستیم ممکن است افراد دچار اضطراب فراگیر شوند که این اضطراب در نهایت به عنوان تنش اجتماعی در جامعه بروز می یابد.

این روانشناس تاکید نمود: در این شرایط مردم باید بدانند که قرار نیست با ویروس کرونا بمیریم بلکه باید با روش های پیشگیری به این ویروس هم مانند دیگر بیماری های دیگر مانند آنفلوآنزا، جنون گاوی و تمامی بیماری هایی که در زمانه ای پدیدار شدند و خاتمه توانستیم آن را شکست دهیم نیز بر آن فائق شویم.

وی اضافه نمود: ویروس های موجود در دنیا ویروس های جدیدی نیستند بلکه از گذشته وجود داشته است. کروناویروس نیز وجود داشته و در حال حاضر بین مردم دنیا اپیدمی شده است، اما باید در این شرایط، این مرحله خود را به آرامش برسانیم و برای جلوگیری از گسترش آن به توصیه های پیشگیرانه سازمان بهداشت دنیای عمل کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای مقابله با کروناویروس باید ابتدا از اضطراب دوری کنیم، اضافه نمود: شاید این موضوع فرصتی باشد که بیش از پیش به بهداشت فردی خود توجه کنیم.

فلاطونی ادامه داد: باید این دیدگاه را داشته باشیم که این بیماری نیز همانند بیماری های دیگر است و به جای افزایش اضطراب، تنش های اجتماعی را کاهش دهیم. در شرایط کنونی مشاهده می گردد که بسیاری از والدین از کرونا ویروس هراس دارند و با این هراس بچه هایشان را آزار می دهند و بعضی والدین با روش های اشتباه نکات بهداشت را به بچه ها خود آموزش می دهند؛ حال آنکه باید توصیه های پزشکی و بهداشتی را در روش های صحیح مانند بازی به بچه ها آموزش داد، چراکه رفتارهای هراس آور در این زمینه موجب ترس و فوبیا در بچه ها می گردد.

وی در ادامه به تشریح روش هایی برای کاهش استرس پرداخت و گفت: در روانشناسی، اصلی مبنی بر گسستن یا شکستن مسائل بزرگ وجود دارد؛ در این شرایط که مسئله ویروس کرونا در جامعه مطرح است باید مسئله پدیدار شدن کروناویروس را بشکنیم یعنی کارهایی را انجام دهیم که به سلامت اجتماعی جامعه یاری کند و شرایط موجود را بهبود بخشد.

این روانشناس در ادامه به روانشناسی انسان گرایی و روانشناسی معناگرا اشاره نمود و اضافه نمود: در علم روانشناسیثابت شده است که دعادرمانی می تواند در صندلی خود به انسان ها یاری کند. این علم یاری می نماید تا موضوعی مانند کروناویروس که هم اکنون ذهن مردم را درگیر نموده است را تلطیف ببخشد.

فلاطونی با اشاره به اینکه سیستم ایمنی به سلامت روان وابسته است، اظهار کرد: باتوجه به شرایط کنونی جامعه، صداوسیما نیز باید برنامه هایی مانند فیلم های طنز و کمدی که موجب شادی و نشاط در مردم می گردد را پخش کند، زیرا همین شادی های مقطعی کوچک باعث می گردد مردم به شادی های عمیق تری دست یابند.

این روانشناس گفت: همچنین بهتر است اخبار مرتبط با ویروس کرونا به نحو تلطیفانه ای مطرح گردد زیرا در غیر این صورت روان جامعه به سمت و سویی حرکت می نماید که مردم احساس می نمایند اتفاقات بسیار وحشتناکی رخ می دهد. حال آنکه این ترس باعث بروز مسائل روانی و بیماری های سایکوسوماتیک می گردد. باید در این زمینه از روش حساسیت زدایی استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چگونه توصیه های بهداشتی درباره کرونا را به بچه ها آموزش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه توصیه های بهداشتی درباره کرونا را به بچه ها آموزش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید