کرونا این بار با علامتی جدید

به گزارش وبلاگ اکسیژن، خبرنگاران : کرونا هرروز با علائم جدیدی همچون مسائل پوستی،سرفه و... ظاهر می گردد این بار خبر از آسیب های مغزی می دهد

کرونا این بار با علامتی جدید

به گزارش وبلاگ اکسیژن به نقل از سیمرغ ،سرفه خشک، تب و اختلالات تنفسی شناخته شده ترین علایم ابتلا به ویروس کرونا ست اما براساس گزارش مرکز کنترل پیشگیری از کووید19، این بیماری می تواند با عوارض نورولوژیک هم بروز پیدا کند. نتایج مطالعه جدیدی که در نشریه Jama Network منتشر شد، بروز آسیب های مغزی را تایید می نماید. محققان دانشگاه ماساچوست با آنالیز شرایط 817 بیمار بالای 65 سال مبتلا به کووید19 دریافتند که روان آشفتگی یا هذیان می تواند یکی از علایم زودهنگام ابتلا به بیماری باشد.

بیش از 28 درصد بیماران پیش از بروز سرفه و مسائل تنفسی دچار این شرایط شدند.هذیان، کاهش هوشیاری، حالت گیجی، درک نکردن موقعیت زمانی و مکانی و هر نوع اختلال ناگهانی شناختی ممکن است نشانه ای از ابتلا به ویروس کرونا در سالمندان باشد چراکه سیستم ایمنی در این افراد به گونه ای متفاوت با ویروس ها و باکتری ها مقابله می نماید.

پیرشدن زودهنگام مغز

از طرفی محققان انگلیسی برای تشخیص تاثیر ویروس کرونا بر مغز، نتایج تست های شناختی بیش از 84 هزار بیمار را آنالیز کردند.

این تست ها برای ارزیابی پیشرفت آلزایمر در این بیماران صورت گرفت. براساس تایید مدیر این تیم تحقیقاتی، مبتلایان به انواع وخیم بیماری کووید19، در زمینه های مختلف ارزیابی شناختی شرایط نامساعدتری نسبت به سن خود داشتند. در واقع این کاهش عملکرد معادل پیرشدن مغز به اندازه 10 سال بود.پژوهش دیگری توسط محققان دانشگاه استراسبورگ هم درباره 58 بیمار مبتلا به کووید19 نشان داد که 40 نفر از آن ها به اضطراب و آشفتگی غیرعادی، 20 نفر به هذیان و حدود یک سوم هم به ادراک نکردن موقعیت زمانی یا مکانی، از دست دادن توجه و تمرکز یا رفتارهای غیرقابل کنترل دچار شدند.

آیا واقعا ویروس کرونا به مغز آسیب می رساند؟

پیش از این، طی دوران اپیدمی ویروس سارس شواهدی مبنی بر آسیب ویروس به مغز دیده شد اما در جدیدترین پژوهش در دانشگاه ییل آمریکا، ثابت شد که ویروس کرونا می تواند در برخی موارد حاد بیماری یا در افراد دارای زمینه ژنتیک ابتلا به تحلیل شناختی سبب آسیب به سلول های مغزی گردد.

در چنین شرایطی، سلول ها از اکسیژن محروم می مانند و از بین می فرایند.محققان بر این باورند که در زمان آلودگی به ویروس کرونا، واکنش دفاعی بسیار شدیدی در بدن اتفاق می افتد که ممکن است به گرمای بیش از حد مغز منجر گردد و علایم نورولوژیک خاصی بروز پیدا کند. آن ها آسیب ویروس بر مغز را به سه شکل مطرح نموده اند: حمله مستقیم ویروس به مغز، تحریک مغز با عبور ویروس از سد استخوانی بین حفره بینی و سر، اختلال در گردش خون عروق مغز.

منبع: اقتصادنیوز

به "کرونا این بار با علامتی جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا این بار با علامتی جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید